/ Vaše příběhy /

Zámek Skřivany u Nového Bydžova

Zámek Skřivany u Nového Bydžova

11. prosinec 2014

Autor:

Byl postavený v 17. století, dnešní stavba anglická novogotika z poloviny 19. století dle návrhu  architekta J.Niklase. Ve velké krbové místnosti jsou kazetové stropy z druhé poloviny 19.století, velmi zachovalé. Dnešní budova zámku je ve vynikajícím stavu, je o ní pečováno a prostory kolem nádvoří jsou vydlážděné. Zámek býval obklopen anglickým parkem. Podél parku teče řeka Cidlina, na které stojí od dřívějška vodní elektrárna.

Do konce druhé světové války bydlel v zámku majitel sousedící rafinerie cukru. Ten koncem války odešel do ciziny. Pak byly v zámku zřízené byty pro zaměstnance rafinerie cukru. 

A teď proč jsme s manželem zámek navštívili. Od začátku školního roku 1956 tam zahájila činnost učňovská škola pekařská. Na zámku bydlela děvčata, která zde měla teoretickou výuku a v Novém  Bydžově praktickou. Internát a škola byly ve Skřivanském zámku. Ten byl ještě zachovalý, ale úprava na učňovskou školu byla nedokonalá. V přízemí byla umyvárna se smaltovaným dlouhým korytem, sprchy. Vedle byla kuchyně a jídelna. Působilo to trochu pochmurně. No a já jsem tam nastoupila jako vychovatelka a učitelka. Nyní po tolika letech jsem zatoužila vidět místo mého působení a bydlení na zámku ve Skřivanech.
Bydlela jsem v přízemí zámku. Manžel studoval v Praze a na volné dny vozil našeho synka do Skřivan. Toho jsme s kočárkem vozili k velké kvetoucí magnolii před zámkem směrem k Cidlině. Pamatuji si jak krásně vonělo seno posečené kolem zámku. Mám hodně hezkých vzpomínek na dobu zde prožitou. I když zámek chátral bylo tam krásně.
Od roku 1964 slouží zámek těm, kteří to potřebují - Domovu sociálních služeb ve Skřivanech. To jsme se dočetli hned u vchodu do zámku. Zámek jsme obešli, vyfotografovali. Dovnitř jsme si  netroufali  vstoupit. Na nádvoří přijelo, ale auto a vystoupila z něho velmi příjemná paní. Představili jsme se a ptali jak vypadá vnitřek zámku v současnosti. Paní Klzová, jak se ta sympatická paní představila nám ochotně řekla, moment já zavolám paní vedoucí, jest-li vás mohu provést interiéry zámku. Pak řekla - mám souhlas - a prohlídka začala. A my jsme nestačili obdivovat vztah paní Klzové ke svým svěřencům a naopak, který se hned při setkání s prvními obyvatelkami zámku projevil. Hladili ji, objímali a ona jim to oplácela. Byl to pro nás dojemný zážitek, který doplnil to veliké množství účelně vynaložené práce na úpravě  zámku pro účel, kterému slouží. Skoro jsme nevěřili, že to co jsme viděli lze u nás uskutečnit.
To však nebylo všechno. Letos domov slavil 50 roků své činnosti. A během té doby byl poblíže centra obce vybudovaný nový areál, velmi pěkný, sloužící pro další podobné klienty.Ti tam žijí a tráví čas i praktickou činností. Vyrábí svíčky, o které je zájem a v keramické dílně tvoří pěkná keramická dílka.
Obdivujeme všechny, kteří toto dílo vytvořili pro ty o které pečují a zpříjemňují  život těm, kteří to potřebují.
 
 
Dáša s manželem