/ Vaše příběhy /

Vigvam v řepařské oblasti

Vigvam v řepařské oblasti

20. leden 2015

Autor:

Naši mladí potřebovali zajet do Kolína pro nějaké věci. Zeptali se nás, jestli nechceme jet s nimi. Manželka byla hned pro. Z Chlumce jsme  vyjeli něco po deváté hodině. Asi za hodinu se nad jednou vesnicí objevila kuželová stavba. Obec v které věž stála nesla název Němčice. Požádali jsme syna, aby tam zajel. Překvapil nás velký upravený areál a v něm stála ta kuželová stavba. Požádal jsem rodinu aby počkali, že si to chci vyfotit. Fotím a ani si nevšimnu, že ke mne přišel mladší pán a zeptal se mne, zda si nechceme jejich areál prohlédnout. Manželka souhlasila, mladí spěchali do Kolína. Pán došel pro klíče a nasměroval nás k věži.Po cestě k ní jsme se dozvěděli, že toto je nejvyšší VIGVAM na světě. Měří skoro 30 metrů. Po odemknutí vchodu jsme vstoupili do velkého kruhového prostoru. Kolem zdí byly lavice s ovčími kožešinami. Dozvěděli jsme se, že tam vystupoval i cirkus. Šindele byly s tlustého dřeva. Pronesl jsem. To byla spotřeba dřeva veliká. Dozvěděli jsme se že majitel ho těžil ve vlastním lese. Dozvěděli jsme se, že majitel závodí na kočáru taženém koňmi. Spolupracuje s polskými koňaři tohoto typu a tak vznikly konexe které umožnily, aby některé dodávky a práce na areálu byly dodané z Polska.
Opodál stála mašinka s vagonkem. K tomu nám bylo sděleno, že majitel sní o prodloužení turistické řepné drážky ze Sendražic tak, aby v areálu byla konečná. Učaroval nám nově vybudovaný vinný sklep. Je velkorysí, pečlivě postavený. Majitel se zavázal organizátorům kolínského Kmochova festivalu ubytovat dvě stě účastníků. Aby se vyhovělo podepsané smlouvě, přivezly se tři rychlíkové spací vagony, postavily se na koleje a slouží jako turistické ubytování.
 
Bylo nám splněno i přání, vidět a pohladit si ty kočárové závodníky. Prohlídka nás unavila, proto jsme počkali na naše v pěkné restauraci. Objednali jsme si velmi dobré jídlo a byli jsme s dnešním dnem spokojeni. Asi za hodinu přijeli naši ,kterým jsme naše zážitky vypověděli.
V této části Kolínska už nevozí řepu do místního cukrovaru, ale děti a turisty do zábavného areálu.
                                                                                                                                                                     J.Houska