/ Vaše příběhy /

Tifany podle Moudrého seniora.

Tifany podle Moudrého seniora.

12. říjen 2014

Autor:

Přečetl jsem si před nějakým časem článek o skle spojovaném způsobem tifany. A tak jsem několikrát povídal s mladejma, jestli bych to uměl. Nic na to neříkali. A pak se předvedli. Měl jsem šedesáté deváté narozeniny a mladí mne po přání zavedli do pokoje. Vnuk odkryl něco na stole a já jen koukal. Vnuk pokračoval: "Dědečku tady máš tifany." Já se jen koukám a ptám se kde je. Dcera na to: "Na tom to můžeš dělat." Syn mi dal popsaný papír a ukazoval na věci: "Tohle je brus, tady jsou střepy skla, tohle je řezák, spojovací páska a můžeš začít."
Tak jsem si to srovnal v hlavě, přečetl papír, prohlídl darované věci. Místo které mi mladí pro práci určili, bylo velmi malé, ale staré rýsovací prkno to vylepšilo. Řezák nechtěl řezat, brus brousil pomalu, paska nechtěla udržet cin. Tak jsem si řekl, když to napsali, tak ať mi poradí co dál. Tak jsem si postěžoval redakci Moudrého seniora. Odpověď zněla: "Tifany neumíme dělat, ale Vaši problematiku jsme poslali k řešení autorovi článku."Tak jsem čekal a asi za týden jsem měl obsáhlou zprávu už na počítači. Uváděl se druh řezáku na sklo, nutnost použití letovací kyseliny, důvod proč pomalu brousí bruska a taky nutnost odmaštění skla. Potěšilo mne sdělení že podrobný popis všeho následuje v dopise.
Takže jsem postupoval podle sdělení a mořil se dál. Střepů přibývalo. Pak jsem dostal slíbený dopis, velmi podrobný a navíc nákres motýlů s kterými bych mohl pro začátek uspět. Následovalo ještě několik telefonátu a když se venku oteplilo bylo mi doporučeno,ať si to nádobíčko umístim někde ve venkovním prostoru. Tak to mám na verandě. Dá se to dělat amatérský i tímto způsobem.Vyfotil jsem to a posílám foto toho co jsem stvořil.
 
F.Formánek Kravaře