/ Vaše příběhy /

Složitá příprava na poslední silvestrovský večer.

Složitá příprava na poslední silvestrovský večer.

Vaše příběhy

25. leden 2015

Autor:

V prvním lednovém týdnu jsme se dostavili k paní pedikérce. Byla celkem v dobré náladě a tak se ji manžel zeptal, jak se vydařil  poslední den v loňském roce. "Co vám mám vykládat" ,řekla paní Vlasta. Za chvilku se rozpovídala. Chlapi se domluvili na společném silvestrovském večeru a hned se vědělo, že by bylo 21 účastníků. Ale kde by se ten silvestr měl konat, to nikoho nenapadlo. Ale můj Karel měl nápad. Můžeme to konat v naši velké truhlářské dílně po dědovi. Už to z něj vypadlo a já nemohla  už nic dělat.
"Samozřejmě hned se vydala delegace chlapů na prohlídku. Karel ještě pronesl, nic si z toho co tam je nedělejte. I topit by se mohlo. Tak si to pánové prohlídli a Jarda sdělil, že ten stávající stav dají do použitelného za dva až tři dny. Blbost, pronesl Karel. Za půl dne to zmákneme. A já už jsem trnula co z něj vypadne. A vypadlo hned druhý den když odpoledne přišlo šest mužských. Karel otevřel větší vrata do dílny a přistoupil k regálům na kterých bylo různé truhlářské nářadí, různé dřevěné přířezy staré kování a další předměty. Mrkněte se, takhle se to vyhází na zem a regály jsou prázdné. Franta ho zastavil a řekl mu at´ přestane blbnout. Někdo to musí z té země posbírat a někam uložit. Tak jsme začali všechno štábně ukládat u zdi vedle ponku. Díky aktivitě Karla nastala už noc a mi jsme konstatovali, že ze země se to špatně sbírá. Lojza pronesl, že Karel je mamlas. Druhé odpoledne pověřili Karla, aby vybral pěkná prkénka a vytvořil rovnou odkládací plochu. Pak jsme opatrně začali vyndávat
z regálu festovní fošny. Bylo to solidní smrkové dřevo, které udrželo vše co na něm léta leželo. Karel po nás divně koukal a bylo vidět, že má opět nějaký skvělý nápad jak rychlo s rozebíráním. Nepustili jsme ho k regálům." " Karel ohlásil,že ponk je přikrytý. Chlapi se rozesmáli. Vždytˇz toho spadne veliký hrnec. Nebo talířky mísí, chlebíčky, pití a další věci položíš na zem? Poslali jsme ho, atˇse mrkne co je s těmi litinovými kamny a zda je s nimi třeba něco dělat, aby se v nich dalo topit. Ostatní chlapy rozložily fošny a spočetli kolik fošen bude třeba na stoly a kolik na lavice.
Zítra ten nábytek vyrobíme. Jarda naměřil, vyznačil na fošnách jak je třeba řezat. Najednou něco zarachotilo pak se zedˇ u kamen zatřásla a plechový kouřovod od kamen ke komínu upadl. Někdo se zeptal kde je Karel. No někde u kamen. Ale tam nebyl. Tak jsme se šli podívat ven na zděnou část komínu, O něj byl opřený dlouhý žebřík a u hlavy komína stál na něm Karel.Tak jsem to hoši udělal za vás dvěma svázanými cihlami, které jsem hodil  do komína a pročistil jsem komín za 10 minut. Ve spodních dvířkách komína byla jen trocha spečených sazí, ale žádné cihly, které tam měl hodit Karel. Závěr byl jen jeden. Škraloupy sazí se odlouply a cihly tam zůstaly i s vrstvou omítky a sazí." "Tak a já končím, prohlásil Jarda a ostatní se  k němu přidali. Karel slíbil pivo, grog ale oni odešli .Nevím co jim slíbil, ale další den přišli a Karel už se žádnou radou nepřispěl. Nejvíce práce zabralo zprovoznění kamen. Silvestr dopadl dobře, všichni se bavili až do rána. Karel byl terčem vtípku, ale nevztekal se."
Paní Vlasta souhlasila s volným popsáním toho  přípravného času na oslavu posledního dne loňského roku.
                                                                                                                Eva a Karel z Hradce.