/ Vaše příběhy /

Poslední všesokolský slet

Poslední všesokolský slet

Vaše příběhy

9. duben 2016

Autor:

Slavnostní průvod Prahou 27 VI 1948.

Probíral jsem starší listiny a našel jsem deník mé matky ve kterém si zaznamenávala svoje zážitky ze všesokolského sletu konaného v roce 1948.
Nadpis už je v titulu článku a já přepisuji.
           Již od Karlína se jednotlivé župy zařazovaly a za doprovodu kapel, skandování, výskání, vytrubování a všeobecného veselí procházeli jsme matičkou Prahou. Na Václavském  náměstí, viděla jsem moře známých a milých lidí. Rodiče, teta, strýc a spoustu dalších známých. Naše Milenka s Hankou Š. nesly prapor. Byly také ve filmu. Já jsem křičela nejvíc. Žáby už nemohly a já pořád: ať žije bratr Beneš, ať žije Dr.Eduard Beneš, ať žije Hana a podobně a taky jinak. Bylo to krásné, samí zdraví a krásní lidé-mladý-květ naši země. Jaká je to krása. Úsměvy, výkřiky, hudba. Lidé se smějí, volají s námi, nechali se strhnout, již se žádný nebojí. Jsme velký celek, jsme společní-držíme spolu, je to jen okamžik, ale je to pravda. Teď by nás žádný nemohl roztrhnout - zničit.
Jsme svoji. Nebojíme se. Vzpomínka, která zůstala v nás se nikdy neztratí.
              Snad proto, že to bylo poprvé. Podruhé už to takové asi nebude. Nechci myslet na to co bude za pět let, jak to bude za deset let a jací budeme my.
Doslova přepsáno ze zápisníku šestnáctiletého děvčete. Jen malý dodatek. Teď by asi takové nadšení a elán nevznikl.            
 
Syn Martin.