/ Vaše příběhy /

Obec Kamenný Most a její menhiry

Obec Kamenný Most a její menhiry

Vaše příběhy

30. srpen 2014

Autor:

Obec Kamenný Most leží na území okresu Kladno. Několikrát jsem přes tuto obec projížděl a za zatáčkou ve směru Zvoleněves se vždy objevila slušně napsaná upoutávka se šipkou MENHIRY. Několik roků jsem ji ignoroval. Až letos jsem se rozhodl, že ty menhiry zkusím nalézt.
Zaparkoval jsem na malém plácku pod tou tabulkou se šipkou a vydal jsem se přikázaným směrem. Údaj na tabulce sděloval, že avizované menhiry jsou vzdálené 1 000m. Šlapal jsem nejdříve slušným ouvozem a asi po 100 m začala být pěšina zarostlá vysokou trávou a píchavým roštím. Řekl jsem si, že obec o takovou raritu asi moc nestojí, když cesta k ní je téměř neprostupná. Možná po pěti stech metrech jsem potkal starší manželský pár. Pohovořili jsme a oni mi sdělili, že byli dost daleko, ale cesta tam končila, tak se vrátili. Zdálo se jim, že ten kilometr je asi delší. Též mi sdělili, že není dobré cestu tímto ouvozem dělat sólově. Kdyby se Vám něco stalo tak pomoci se nedovoláte a ani nikdo sem nechodí.
Rozloučili jsme se a i přes varování jsem pokračoval v cestě. Pak skutečně cesta končila a pár stop ukazovalo, že další cesta je možná jen řepkovým polem. Přesto jsem pokračoval až jsem se doslova doploužil ke kamenu s vyrytým latinským křížem. Nic jiného v okolí se nepodobalo menhiru. V dálce sice něco stálo podobné tomu, co jsem čekal,ale dalekohled mi ukázal vršek továrního komínu v některé obci.
Tak jsem si ten menhir vyfotografoval. Ale je to v podstatě rostlý kámen možná z novověku. Může to být i nouzový náhrobek. Tvrdí se, že v roce 1896 pod ním vykopali místní obyvatelé kosterní hrob, ale nic se nezachovalo.
Možná, že by bylo dobré, kdyby šiřitelé touhy po keltské kultuře, přepsali informační tabulku a uvedli na ní třeba kámen, zatím neurčeného významu. Doporučení manželů, které jsem potkal je třeba dodržovat.
 
J.Hromas