/ Vaše příběhy /

I stará kniha dovede čtenáře zaujmout

I stará kniha dovede čtenáře zaujmout

Vaše příběhy

15. březen 2015

Autor:

Po delší době jsem navštívil svého kamaráda ještě ze střední školy. Pěkně jsme si popovídali. Celou dobu jsem pozoroval jeho knihovnu, kterou zdědil po tatínkovi. Bylo co obdivovat. Upoutala mě jako technika  silnější kniha s názvem " Almanach VII. sjezdu československých  inženýrů a architektů  roku 1927 v Mladé Boleslavi. Už po krátkém prolistování se mi zdála velmi zajímavá.
Almanach mi půjčil a já jsem se dva měsíce s ním podrobně seznamoval. Bylo tam mnoho zajímavého. V úvodu představy ministrů a generálních ředitelů  o vývoji našeho průmyslu. Pak jsem objevil to nejzajímavější. Výrobní profil  firmy Laurin a Klement se svými spalovacími motory  a osobními automobily. Zajímavý je i motorový pluh Excelsior, či první silniční válec. Pak fotografie energetiky továrny  LaK, montážní dílny a další provozy. Dále 19 různých osobních vozů, ambulance, pohřební auta, náklaďáky či autobusy na dalších  šestnácti fotografiích.
Dále zástupci armády přicházejí se svými představami budoucí války. Předpokládali, že by byla chemická (mýlili se) a proto je třeba rozvíjet u nás chemický průmysl. Vnesli požadavky na moderní silnice a další technické výzkumnictví. Dále se uvádí moderní technologie zavedené v nově budovaných cukrovarech, lihovarech a drožďárnách. Mnoho stránek je věnováno textilnímu průmyslu, sklářství, výrobě akumulátorů, ale i rozvoji měst. Nevynechává ani zemědělství a šlechtitelské stanice zemědělských plodin.
Almanach je velmi pečlivě zpracovaný, jednotlivé články jsou na tehdejší dobu velmi progresivní. Je bohatě vybavený obrazovou dokumentací, grafy a tabulkami. Těch 432 stran zajímavostí se dá číst či studovat i dnes.
 
Zdeněk Kozák  Jičín