/ Tipy a návody /

Zapalte první svíčku - začíná advent

Zapalte první svíčku - začíná advent

Tipy a návody

1. prosinec 2018

Na dnešní den připadá první adventní neděle. Advent provází adventní věnec ozdobený čtyřmi svícemi, které odpovídají počtu adventních nedělí. Na tradičních adventních věncích si dnes zapálíme první  adventní svíčku.

Adventní doba byla původně dobou postní. Půst církev zachovávala mezi 11. listopadem a 6.lednem, na který původně připadala oslava narození Ježíše Krista. Počátky adventu sahají až do 7. století, kdy se v západní církvi slavil určitý počet 4 až 6 adventních nedělí. Skutečnost, že nyní máme čtyři adventní neděle, stanovil papež Řehoř Veliký. Označení adventních nedělí jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá má čistě komerční význam, s křesťanskou tradicí nemá nic společného. Konec adventu pak představuje západ slunce Štědrého večera. 

Tradice zapalování čtyř svíček na adventním věnci je poměrně mladá. Pochází z 19. století z německých zemí. Adventní věnce jsou prvními posly blížících se vánočních svátků. Jejich základem je kruhový tvar symbolizující jednotu lidí s Bohem. Rozsvícení svící na adventním věnci nepřímo navazuje na židovskou tradici starou 2000 let na slavení svátků světel zvaných Chanuka. Na židovských chanukových svícnech se rozsvěcuje postupně osm světel.

Adventní věnce si můžeme koupit ve všech nákupních centrech nebo pokud máme čas a chuť tak si můžeme adventní věnce sami vyrobit a užít si tak první přípravy na vánoční svátky.

 

JIK