/ Tipy a návody /

OHŇOSTROJ - škodí zvířatům i domácím mazlíčkům

OHŇOSTROJ - škodí zvířatům i domácím mazlíčkům

Tipy a návody

29. prosinec 2017

Do Silvestrovského veselí zbývají již jen dva dny a s ním přichází nebezpečí pro naše domácí mazlíčky a volně žijící zvěř a ptactvo. Jelikož ohňostroje nemůžeme zrušit,  můžeme se alespoň připravit na to jak ochránit naše čtyřnohé přátele. V obchodech různé úrovně vidíme co se všechno nakupuje za účelem odpálení ohňostroje. Lidé utrácejí značné finanční částky za nákup petard, světlic, kulových bomb, dělobuchů atd.. Čím více se tohoto zboží nakoupí tím víc a déle budou zvířata trpět.

Zasílám několik osvědčených rad jak chránit domácí mazlíčky. Všichni víme, že psi i kočky mají mnohonásobně lepší sluch než lidé, proto je dobré uchýlit se doma do tiché místnosti, nebo odjet pryč z epicentra ohňostrojového šílenství. Je dobré si se svým zvířátkem na nějakou dobu do tiché místnosti sednout také. Zásadně nevenčete svého psa v čase kdy se již ohňostroje začínají "rozjíždět". Pokud se nemůžete nikde schovat pomohou tabletky, které vám předepíše veterinář, podávají se několik hodin před ohňostrojem. Reakcí na stres může být agresivita, vezměte zvířátko na ruku a snažte se je uklidnit. Nikdy svého pejska netrestejte za neposlušnost při hluku, nebo při záblesku! Dobré je přehlušit ohňostroj puštěním hudby. Dále doporučuji zatáhnout závěsy a tak zabránit alespoň světelnému šoku.

Horší to mají divoce žijící zvířata a ptáci. Hlasité výbuchy a světelné záblesky zvěř děsí , pro zvířata jsou rakety a dělobuchy doslova utrpením. Na Vltavě při ohňostroji organizovaném magistrátem zahyne velké množství ptáků, dochází i k úmrtí labutí. Vyděšený pták letí mnohdy vstříc své smrti, jelikož ve tmě nerozezná překážku v podobě drátů, trolejů, nebo přímo zdí.

Poku máte připravenou nějakou tu raketu, nebo světlici zkuste ji neodpálit a tím pomoct zvířatům.

Petr Kopal