/ Tipy a návody /

Domácí násilí páchané na seniorech

Domácí násilí páchané na seniorech

Tipy a návody

7. listopad 2017

1. listopadu 2017 zveřejnil projekt Bezpečí pro seniory další ze série edukativních videí, jejichž cílem je zvýšit bezpečnost seniorů v celé České republice. Epizoda se zabývá problematikou domácího násilí na seniorech a jeho řešením.

Rodina znamená pro většinu z nás bezpečné zázemí, ve kterém nacházíme podporu a pochopení. Ne každý má však takové štěstí. To potvrzuje i statistika tísňového centra portálu Život 90, kam se jen za rok 2015 dovolalo 475 obětí domácího násilí.

Dana zůstala po smrti manžela v domě sama a tak byla ráda, když ji její syn Martin poprosil, jestli by u ní nemohl po vyčerpávajícím rozvodu chvíli bydlet. Rozvod byl pro Martina náročný, přestal si věřit, přišel o práci a teď většinu času tráví doma na gauči nebo v hospodě. Dana mu dává nějaké peníze, aby měl z čeho žít, většinu z nich ale Martin utratí za alkohol. Finance pomalu dochází, a tak se mu Dana konečně odhodlá říct „Ne“, když si řekne o další peníze. To ale Martina pořádně naštve, posilněn alkoholem matku napadne, vezme jí peněženku a odchází do hospody na pivo. Dana neví, co má dělat, je to takový hodný kluk, má ho tolik ráda. Říká si, že to jistě neudělal schválně, že na vlastního syna přeci nemůže zavolat policii…

Jedná se o klasický případ stupňování domácího násilí – dítě nebo osoba blízká se ocitá v tíživé životní situaci a seniorka mu neváhá pomoci, agresor však její laskavosti postupně začíná zneužívat. Prosí ji o čím dál tím víc peněz a ona jeho prosby vždy v dobré víře vyslyší. Když už je toho ale moc a seniorka se ohradí, dotyčný má nad ní pocit takové moci, že si prostě vezme, co potřebuje sám. „Právě stupňování agrese patří k jednomu z nejvýraznějších projevů domácího násilí, oběti si většinou ani neuvědomují, že se pomalu ale jistě dostávají do pasti, ze které je pak tolik složité uniknout.“ říká Jakub Otipka, ředitel projektu Bezpečí pro Seniory.

 

Epizoda 4: Domácí násilí

Odkaz na video: https://youtu.be/D087TP4sClA

Fotogalerie a videa ke stažení: https://1drv.ms/f/s!AhFkBNAl7Tf8n1JSx_gK11MRiw2O

O bezpečí pro seniory

Bezpečí pro seniory je unikátní projekt, jehož cílem je zvýšit úroveň bezpečnosti seniorů na území Prahy a následně i celé České republiky a stát se zdrojem relevantních informací souvisejících s bezpečností seniorů, a to jak pro širokou, tak odbornou veřejnost. Nejde pouze o to, zaměřit se čistě na jeden problém týkající se seniorů, ale poskytovat informace jak ohledně typických problémů pro seniory (podvodné prodeje, domácí násilí), tak i bezpečnosti obecně.

Projekt vznikl za spolupráce Magistrátu hl. m. Prahy, Ministerstva vnitra ČR a portálu Život 90. Realizátorem projektu je nezisková organizace Krav Maga, z.s. Videi diváky provází moderátorka Marie Tomsová.