/ Tipy a návody /

Boží hod

Boží hod

Tipy a návody

25. prosinec 2017

Boží hod připadá na 25.12 -  tento den je pro křesťany hlavním vánočním svátkem, kdy si připomínají narození Ježíše Krista, tedy příchod spasitele.

Na Boží hod vánoční se nikde nepracovalo, všichni měli zbožně rozjímat. Světnice ani zápraží se tento den nemetly, postele nestlaly. Nechodilo se ani po návštěvách a přišel-li přeci někdo, měl přinést koledu a popřát šťastných a veselých svátků narození Pána Krista.

I dnes je tento den  uznávaným svátkem a tak se nikde nepracuje. Naopak, tento den je ve znamení odpočinku a klidu v kruhu rodinném. Na boží hod se obvykle podává typicky český pokrm pečená husa, kachna, nebo krůta se zelím a knedlíky.

O božíhodové mši, zvané také „hrubá“ bývalo v kostele plno, zvlášť pak ve vinařských oblastech, kde se věřilo, že ozáří-li sluníčko během mše tvář pana faráře, předznamenává to hojnou úrodu dobrého vína.

I dnes bývá zvykem v tento den zajít do některého z kostelů, ve kterých jsou již od Štědrého dne vystaveny jesličky. Některé jsou opravdu neobvyklé a stojí za pozornost. Např. v kostele sv. Matěje bývají každoročně jesličky z perníku, v kostele Panny Marie Andělské  na Hradčanech zase jesličky v nadživotní velikosti. Jesličky je možno spatřit ve většině kostelů v historických částech města, např. v chrámu sv. Víta na Pražském hradě, v kostele sv. Jakuba, Panny Marie Sněžné, kostele sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, u sv. Ludmily aj.

 Redakce