/ Různé /

Zima Josefa Lady.

Zima Josefa Lady.

Různé

7. leden 2015

  Letošní zima nás nepotěšila sněhem, ani většími mrazíky. Chtěli jsme se alespoň podívat na pěknou zimní krajinu a trošku si připomenout jak taková zima vypadala za doby kterou prožíval Mistr štětce a barev Josef Lada. Proto jsme si zašli do Musea Kampa načerpat trochu zimní nádhery z jeho obrázků. Kdo by je neznal? Vždyť většina obyvatel naši země se potěšila, když jim pošťák přinesl pohlednici, na které se správní kluci a děvčata prohánějí na zamrzlém potoce, zmrzlý vodník sedící na zimní vrbě přemýšlí jak to provede teď s těmi hrnečky v kterých má dušičky (to si dali naše děti dohromady z nějakou povídkou).Celému dětskému klouzání dominuje kostelík na kopci a několik roztomilých domečků. Josef Lada je známý tím, že se nenechal ovlivnit avantgardním proudem 30.let 20.století. Směry jako kubismus nebo impresionismus jeho tvorbu nezasáhly, věnoval se po celý život svému oblíbenému modernismu. Na výstavě jsou zobrazeny hlavně výjevy z Posázaví a to především z Hrusic, kde se v roce 1887 narodil. Nejčastějšími motivy jsou tradiční oslavy Vánoc a rodinné zvyky a tradice, které se tehdy dodržovaly. Na výstavě která potrvá do 16.února, je k vidění mnoho dalších krásných obrázků. Mne zaujali betlémy, které každý rok maloval, ale vždy měl na jeho konečnou podobu jiný pohled.

Návštěvu jsme uskutečnili po naši předchozí návštěvě Hrusic. Chtěli jsme vidět jak ta malířova vesnice vypadá. Prošli jsme ji a hledali jsme ten kopec s kostelíkem. Kopec tam

nebyl, ale kostel stál pěkně na rovině na návsi. Zříceninu hradu jsme též nenašli a s tím rybníkem to bylo též nějaké divné. To nám ale vůbec nevadilo a ve své představě jsme viděli rybník s dětmi a vodníkem na stejném místě, kam je umístil Josef Lada, dokonce i tu zříceninu jsme představily. Mistr měl značnou představivost a podle ní umísťoval všechno tam, kam podle něj patřilo. Nám se jeho obrázky líbí. Nějak jsme se shodli i na tom, že byl prvním českým developerem,který stavěl a přemísťoval svoje krásné představy tam kam to považoval za vhodné.

 

Juraj a Dagmar K