/ Různé /

KAFKOVA ROTUJÍCÍ HLAVA OD DAVIDA ČERNÉHO

KAFKOVA ROTUJÍCÍ HLAVA OD DAVIDA ČERNÉHO

6. březen 2015

David Černý umí šokovat, provokovat a zaujmout. Další prací, která je k vidění v Praze je socha legendárního spisovatele Franze Kafky. Sochu najdete v nově otevřeném komplexu QUADRIO v Praze - Stanice metra Národní třída. Socha oblíbeného literáta Franze Kafky je skutečně velkým dílem, jak po stránce fyzické (výška a hmotnost), tak i po stránce umělecké.

Socha Franze Kafky rotuje kolem své osy a pokaždé je pozorovateli nabídnut jiný pohled do Kafkovi tváře. Socha je důmyslně sestavena ze 42 rotujících vrstev, váží 39 tun a je vyrobena z vysoce lesknoucího se nerezového plech. Socha měří 11 metrů na výšku, je zhotovena z 252 velkých konstrukčních prvků, nerezový plech spotřebovaný na sochu má plochu téměř 1 500 metrů čtverečních. Hlavou pohybuje 42 synchronních motorů, uvnitř sochy je natažen skoro jeden kilometr kabelů a ke spojení všech součástí bylo použito 16 300 kusů spojovacího materiálu.

Podobnou sochu, pracující na stejném principu mají v Severní Karolíně a David Černý ji nazval Metalmorphosis. Rozdílem, že z úst sochy v USA vytéká voda do jezírka. Dále chceme připomenou, že jsme dne 8.12. na stránkách MOUDRÝ SENIOR v rubrice Tipy a nápady prezentovali dílo Davida Černého s názvem Krychloid v článku Za umění do hotelu.

 

Redakce.