/ Různé /

Jak vybrat dokonalou kuchyň za příznivou cenu

Jak vybrat dokonalou kuchyň za příznivou cenu

11. říjen 2018 17:44

 

Jak vybrat dokonalou kuchyň za příznivou cenu

 

Přemýšlíte o nové kuchyni a nejste si prozatím jistí, zda do ní investovat? Nevyznáte se na trhu se spotřebiči, ani vlastně nevíte, co vše od nové kuchyně očekávat? Náš malý průvodce vám pomůže lépe se orientovat a ujasnit si co vlastně potřebujete a jak si pořídit kvalitní vybavení za rozumnou cenu.

 

Co opravdu potřebuji?

Kuchyně je centrem našeho domova, ale pokud nefunguje tak, jak má, může nám být každodenní vaření spíše na obtíž. To, co nám stačilo před dvaceti či více lety, už nemusí vyhovovat. I naše potřeby se během života mění. Možná, že už nepotřebujete denně vyvařovat pro velkou rodinu, ale vystačíte si s mnohem menším prostorem na setkávání členů rodiny a místo toho si konečně budete moci dopřát větší pracovní plochu.

 

Kuchyňské tvarosloví

Nejdříve si ujasněte, jaký tvar kuchyně pro vás bude nejvhodnější. Tvar kuchyňské linky zvolte podle prostoru, který máte k dispozici. Dbejte především na to, abyste se v kuchyni mohli snadno a bez omezení pohybovat. Mějte na paměti také pozici rozvodných sítí, jako je přívod vody, elektřiny a plynu. Kuchyňská linka může mít jednoduchý jednořadý tvar, nebo oblíbený tvar písmene L nebo U. Ve větším prostoru jsou oblíbené varianty kuchyňské linky ve dvou souběžných řadách či kuchyňský ostrůvek.

Mohlo by se vám hodit:Jak vybrat tvar nové kuchyňské linky?

 

Zdroj:

 

Abyste se příliš neunavili

Rozvržení pracovního trojúhelníku mezi kuchyňským dřezem, ledničkou a sporákem vám zaručí hladký přechod z jedné zóny do druhé a třetí. Zbytečně se nebudete unavovat. Představte si tento pomyslný trojúhelník. Rozestupy mezi jednotlivými sekcemi by v závislosti na velikosti celé místnosti měly být mezi 120 až 300 centimetry. A také by mezi nimi neměla být žádná překážka bránící hladkému pohybu.

Mohlo by se vám hodit: Jak si uspořádat kuchyňské zóny?

 

Zdroj: Stavebni-vzdelani.cz

 

Moc nízko či moc vysoko?

Abyste se u linky nehrbili a nebolela vás záda, měla by se pracovní plocha při pokrčených rukách nacházet ve vzdálenosti mezi 10 až 15 centimetry od vašich loktů. Dolní i horní skříňky by měly být také snadno dostupné. Pro spodní část kuchyňské linky zvolte raději vysouvací systém, který se bude snadno ovládat. V horní části si můžete zpříjemnit manipulaci s úložným prostorem jeho posazením níže, než je obvyklé. Zejména v pozdějším věku, tento trik oceníte. Na dosah by měla být také vodovodní baterie. Příliš natažené ruce se rychle unaví a mohou to odnést i vaše záda.

 

Barva, lesk, materiál

Při výběru nové kuchyně vás určitě také bude zajímat její vzhled. Možnosti jsou dnes již velice široké. Provedení v nejrůznějších barvách i materiálech je samozřejmostí, stejně jako snadná údržba. Dobře dbejte také na výběr vhodného materiálů. Oblíbenému masivu šlape na paty lamino. To se v dnešních kuchyních často objevuje v lakované variantě, která působí velice luxusním dojmem. Lesklým povrchem se může pochlubit také akryl, ten je sice o něco málo dražší, ale také odolnější.

Mohlo by se vám hodit: Jaký vybrat materiál a vzhled kuchyně vám poradí zkušení návrháři gorenje.

 

 

Zdroj: KUCHYNĚ gorenje

 

Budiž světlo

Čím déle člověk sbírá zkušeností, tím mu často už třeba tolik neslouží zrak. Ač se může zdát, že osvětlení je pouhou třešničkou na dortu, opak je pravdou. Vyvarujte se tmavým koutům a dbejte, aby byla celá kuchyňská linka osvícená kvalitním světlem. Více pozornosti si zaslouží veškeré pracovní plochy. Díky dobrému světlu předejdete zbytečným úrazům. Nezapomeňte, že stejně důležité je také umístění vypínačů. Hlavně ať jsou po ruce.

 

Zdroj: KUCHYNĚ gorenje