/ Různé /

Co je to Age management?

Co je to Age management?

17. březen 2014

Pozorný čtenář, posluchač, nebo televizní divák se mohl v poslední době dost často setkat s tímto názvem - Age management. Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR, o.s. dokonce za peníze EU zavádí do praxe tuto myšlenku. Citujeme z jejich materiálu.

Age Management aneb řízení zohledňující věk zaměstnanců. Cílem této myšlenky je podporovat komplexní přístup k řešení demografické situace a demografických změn na pracovišti. Opatření v rámci Age Managementu by měla především zajistit, aby každý pracovník měl možnost využít svůj potenciál a nebyl znevýhodněn kvůli svému věku. Mezi hlavní zásady Age Managementu zaměřeného na skupinu pracovníků staršího věku patří především dobré znalosti o věkovém složení společnosti a firmy, spravedlivé postoje ke stárnutí, pochopení pro individualitu a rozmanitost či uplatňování strategického myšlení.

Výsledkem může být zlepšení pracovních podmínek i kvality života (nejen) starších pracovníků, ale také šance pro společnost ve využití potenciálu pracovníků všech věkových skupin.

V naší rodinné firmě však již dávno a to bez peněz z EU, bez vědeckých týmů a odborných studií tuto myšlenku řešíme v praxi. Jsme malá firma a velmi rádi zaměstnáváme pracovníky nad 50 let. Za dobu co podnikáme jsme již "vyprovodili" do důchodu druhou várku penzistů, a to zdůrazňuji jen těch co chtěli do penze odejít. Na našich starších zaměstnancích si vážíme především loajálnosti k firmě, jejich zkušenosti, a životní nadhled. Co je však na zaměstnávání lidí po padesátce nejzajímavější? Je to jejich přístup k docházce do práce. Naši zaměstnanci prakticky nechybí v zaměstnání, všechny osobní věci a návštěvu u lékaře si dokáží zařídit tak, že to firma nepocítí. Samozřejmě se nám nevyhnou běžné nemoci a měli jsme ve firmě i úmrtí našeho kolegy, ale nikdy jsme nemuseli řešit otázku jak zařídit výrobu. Naše pracovnice již nemusí pečovat o děti a jsou rády v práci, alespoň to říkají.  Dovolené si zaměstnanci nevybírají v nejfrekventovanějším období prázdnin (jarních, letních, vánočních atd.) , ale většinou rovnoměrně v roce. Jako zaměstnavatel a také mi bude už 60 let říkám, že nejlepší zaměstnanec pro naší firmu je z kategorie 50+.

 

Jiří Praha 10.