/ Právník /

Zásady moudrého seniora

Zásady moudrého seniora

Právník

9. září 2013

Pravidla jak se chovat a na co nezapomenout, když odcházíme z bytu, abychom při návratu domů nebyli zaskočeni něčím nepříjemným.

  • Zkontrolujme zda jsme nenechali otevřená okna - čeho se tím vyvarujeme, vytopení po případné průtrži   mračen, zabráníme tím jednoduchému vykradení bytu
  • Zkontrolujme zda jsme nenechali někde v bytě rozsvíceno, zda nejsou zapnuty elektrospotřebiče, zejména elektrická kamna, přímotopy a teplomety. V bytech kde je zaveden plyn prověříme ještě navíc plynové spotřebiče. Tam kde topíme pevnými palivy se musíme přesvědčit zda jsou kamna vychladlá. Čeho se tím vyvarujeme - ušetříme za energie a předejdeme případnému požáru.
  • Musíme se postarat o domácího mazlíčka, prověřit zda má dost vody a zda jsme jej nezavřeli někde, kde by mu to mohlo uškodit například na balkoně.
  • Při odchodu z bytu  na delší dobu (odjezd na dovolenou) nahlásíme nejbližším osobám kde jsme,jak dlouho tam budeme a jak se s námi spojí.
  • Při každém odchodu z bytu či domu například na nákup si připravíme všechny věci které budeme potřebovat. Připravíme si klíče a než odejdeme z bytu překontrolujeme zda je byt  uzamčen. Vyvarujeme se tím vykradení a nebudeme mít problém s pojišťovnou (pokud bude byt uzamčen).
  • Při pochůzkách netelefonujte na veřejných místech a nesdělujte žádné důležité věci o vašem záměru, neboť nevíte kdo vás poslouchá. Nenavazujte důvěrné hovory s lidmi které neznáte. V čem nám toto pomůže - nikdo nebude znát předem naše úmysly ani čas návratu.
  • Po obstarání pochůzky a návratu domů si doklady,peníze, mobilní telefon a jiné důležitosti uložte na dně tašky, ale ještě lépe si je uschovejte pod oděvem například v ledvince,taštičce na krku atd..Na drahý nákup zbytečně neupozorňujte. Jděte co nejkratší cestou domů a raději nepřijímejte pomoc od lidí které neznáte.Největší pozor si dávejte při vybírání peněz z bankomatu,při výběru důchodu na poště, nebo při výběru peněz v bance. 
  • Při návratu  domů se nikde nezastavujte, jděte přímo domů a přidejte se k někomu známému o kom víte že bydlí v blízkosti vašeho bytu. Návrat domů je nejvíce rizikový. Při otevírání domovních dveří dejte pozor, aby se s vámi do domu nedostala nechtěná osoba. Dejte si pozor při vstupu do výtahu, aby jste se nepřipletli do skupinky podivných osob, hlídejte si svá zavazadla. Před  dveřmi do bytu se zdržujte jenom tak dlouho jak je nezbytně nutné,aby jste otevřeli byt a bezpečně dokončili svou cestu.Jste doma ,pečlivě za sebou uzavřete byt a odpočiňte si. Čeho se tím vyvarujeme - nikdo vás nemůže přepadnou,nebo vykrást pokud s vámi neproniknul do domu.