/ Lékař /

POTÍŽE S TRÁVENÍM

POTÍŽE S TRÁVENÍM

Lékař

16. duben 2015

Konzumace tučných a těžce stravitelných jídel má za následek pocit těžkého a bolavého žaludku, pocit plnosti.
Tyto poruchy trávení a tím spojené nepříjemné pocity mohou být vyvolány nedostatečnou tvorbou trávicích enzymů slinivkou břišní. V takovém  případě je žádoucí tělu trávicí enzymy substitučně podat.
Slinivka břišní (pankreas) je uložena hluboko v dutině břišní a je z části umístěná za žaludkem. Má šedě růžovou barvu a je velká zhruba jako dlaň,tedy na délku od 14 do 18 cm. U mužů váží cca 100 g a u žen 85 g. Slinivka břišní je orgánem, který hraje zásadní úlohu ve fungování trávícího ústrojí a v hormonální regulaci cukru v krvi.
Význam slinivky břišní se občas podceňuje, dokud nenastanou potíže. Se slinivkou souvisí mnohá onemocnění, jako např. cukrovka, cystická fibróza, rakovina pankreatu, nebo akutní a chronický zánět slinivky břišní. Všechny tyto nemoci mohou mít vážné následky, např. v podobě exokrinní nedostatečnosti slinivky břišní.
Stejně jako pro všechny naše orgány i pro slinivku platí, že se máme o ní dobře starat, t.j.snažit se o zdravý životní styl, zdravě se stravovat a pravidelně, pokud možno cvičit.
Nedostatečná produkce trávicích enzymů může vést ke vzniku exokrinní nedostatečnosti slinivky břišní, což je závažné onemocnění, jehož obvyklými příznaky jsou bolest břicha, úbytek hmotnosti a únava. Může být obtížné tyto příznaky spojit právě s exokrinní nedostatečností slinivky, což má za následek nepřesnou diagnózu.  Z toho důvodu je důležité o příznacích případného onemocnění mluvit s lékařem, zejména z toho důvodu, že neléčení nedostatečnosti slinivky břišní, často vede k podvýživě, zvýšenému riziku osteoporózy a kardiovaskulárním příhodám.