/ Lékař /

Co zjišťují vědci o lécích proti nespavosti?

Co zjišťují vědci o lécích proti nespavosti?

Lékař

1. květen 2015

Experti z Washingtonské univerzity se zaměřili na léky odstraňující nespavost zejména ty které blokují receptory pro přenašečový  acetylcholin. Oznámili, že v případě dlouhodobých vysokých dávek léků jako je Nytol,vzrostlo o 63% riziko,že pacienti onemocní Alzheimerem.
Starší lidé by měli vědět, že mnohé léky, mezi něž patří i některé volně dostupné, mají silně anticholinergerní účinky. Rizikové jsou podle zjištění expertů z univerzity i léky na sennou rýmu jako Belandryl či Piriton.
Studie byla provedena na více než 3400 pacientech starších 65 let po dobu sedmi roků. 637 z nich stihla Alzheimerova choroba, 160 pak jiná forma demence. Ti, kteří brali nejvíce anticholinergních léků, měli o 54 % vyšší riziko výskytu jedné z forem demence a o 63% riziko alzeheimeru než ti, jež prášky nebrali.
Experti zdůraznili, že je samozřejmé, že by nikdo neměl přestat v terapii, aniž by se poradil se svým lékařem. Lékař by měl pravidelně sledovat režim starších pacientů včetně léků na recept tak, aby  mohli lidé užívat méně anticholigerních léků.