/ Lékař /

CO JE OSTEOPORÓZA ?

CO JE OSTEOPORÓZA ?

Lékař

19. červen 2017

Osteoporóza je onemocnění skeletu (kostry). Nemoc se postupně vyvíjí a lze ji charakterizovat jako úbytek anorganické složky kosti projevující se zhoršenou kvalitou kosti s tendencí ke zvýšené lámavosti. 
Osteoporóza je kostní onemocnění, které nejčastěji postihuje ženy po menopauze. U mužů se projevuje také zejména v pokročilých věkových kategoriích. Nebezpečí osteoporózy spočívá především v četných zlomeninách, především se jedná o zlomeniny obratlů, zlomeniny distálního předloktí (Collesova fraktura) a zlomeniny proximální části stehenní kosti (krčku). Zlomenina krčku je klinicky nejzávažnější a do jednoho roku po zlomenině krčku umírá téměř 20 procent nemocných.
Podle statistických údajů trpí osteoporózou až 8 procent obyvatel České republiky. Každá třetí žena a pátý muž z naší populace trpí některou z osteoporotických zlomenin.Po 65. roce života se riziko výskytu zlomeniny zvyšuje až na 40 procent a po 70. roce života je vysoká pravděpodobnost vzniku komresivní zlomeniny obratle u každé druhé ženy.
Základem účinné prevence osteoporózy je úprava životního stylu s dostatkem pohybu a přiměřená životospráva.