/ Lékař /

Chronické střevní záněty

Chronické střevní záněty

Lékař

26. červenec 2015

Podívali jsme se do knížky domácí lékař z roku 1971. Hledali jsme, jak to bylo s výskytem Crohnove choroby. Ale nenalezli jsme o ni ani zmínku. A teď statistická data vykazují, že chronickým střevním zánětem trpí asi 45 000 obyvatel Česka. A počet nemocných touto chorobou každým rokem přibývá.
Mezi chronické střevní záněty patří Crohnova choroba což je chronické onemocnění zažívacího traktu, a chronické onemocnění střevní sliznice. Zánět zřejmě způsobuje imunitní systém, jehož imunitní reakce jsou  nesprávně cílena na vlastní buňky. Za normálních okolností slouží imunitní reakce k obraně organismu. Poslední dobou se výzkum ubírá k zjištění, co je příčinou změněných imunitních reakcí.
Příznaky na které bychom měly reagovat návštěvou lékaře. Časté střídání období silných průjmů, bolestí břicha a teplot a období klidu.
Objevují se i příznaky, které nepostihují trávící systém, ale další tkáně. Tyto projevy mohou být jednou z prvních známek počínajícího onemocnění. Jedná se o kloubní postižení, kdy jsou napadeny jak kolenní a kyčelní klouby, tak i obratle a drobné klouby. Dále mohou být postižené žlučové cesty-záněty žlučovodů a onemocnění jater. Pak i postižení oka, jako záněty rohovky a duhovky. Afty se vyskytují často u pacientů s Crohnovou nemocí. Na kůži bérců a předloktí mohou vznikat bolestivé zarudlé vyvýšeniny.
Faktory, které mají vliv na vznik Crohnovy nemoci a chronické onemocnění střevní sliznice.
Špatné stravovací návyky-nízký obsah vlákniny a rybích tuků může přispívat k rozvoji střevních zánětů.
Dědičné předpoklady v rodinách, kde se nějaká z forem střevních zánětů vyskytla, je vyšší pravděpodobnost postižení.
Psychické faktory- stres, dlouhodobé napětí, nespokojenost a problémy v mezilidských vztazích mohou mít vliv na průběh onemocnění.
Kouření- zvyšuje riziko onemocnění Crohnovou nemocí.
Pro léčbu Crohnovy nemoci a pro onemocnění střevní sliznice v současnosti neexistuje lék na příčinu choroby. Kombinují se protizánětlivé léky, hormonální terapie, léčba potlačující nežádoucí imunitní reakce, biologická léčba a často je třeba přistoupit k chirurgickému řešení.
Podstatnou součásti léčby je i dodržování diety. Vyvážená strava by měla obsahovat dostatek vlákniny, která podporuje činnost bakterií a pomáhá střeva očišťovat. Dávat přednost rostlinným tukům před živočišnými.
Při prvních příznacích těchto onemocnění, neprodleně navštívit svého lékaře.