/ Lékař /

Arnika montana na všechna traumata

Arnika montana na všechna traumata

Lékař

1. říjen 2017

Arnika horská (Arnica montana, Prha arnika) je planá luční trvalka. Je to evropský endemit a žije na strmých horských svazích Evropy a jihu Ruska. Vyhledává kyselejší, nevápenaté půdy v nadmořské výšce nad 800 m. n. m. K životu potřebuje terén s nejméně třístupňovým sklonem, který nezadržuje příliš vlhkosti. Daří se jí na horských pastvinách, mokrých a rašelinových loukách, ve vřesovištích a podél lesních cest.

Existuje přibližně třicet druhů arniky. Patří do čeledi hvězdnicovitých (astraceae) stejně jako třeba heřmánek a měsíček. Lékařsky nejzajímavější je arnika horská a arnika americká. Ta se v Evropě začala pěstovat po tom, co arnika horská kvůli oblíbenosti svých účinků téměř vymizela. V současné době je arnika horská zákonem chráněná a v České republice je její sběr zakázaný.

Arnika horská se dorůstá dvaceti až šedesáti centimetrů a kvete v období od května do srpna. Květy jsou syté, žlutooranžové a výrazné už z dálky, podobají se kopretině a měří v průměru pět až osm centimetrů. Nejčastěji se ve fytoterapii používají právě květy, ale podle potřeb se zpracovává i celá rostlina. V homeopatii se používá celá čerstvá kvetoucí rostlina.

Někdo možná zná arniku pod jiným jménem – lidové názvy odkazují na její tradiční použití při léčbě – bylina pádů (léčba následků úrazu nebo svalového přetížení), bylina kazatelů (úleva pro nadměrně zatěžované hlasivek) nebo vogézský tabák (využití listů arniky).

 Účinky

Arnika se ve zdravotnictví používá pro své protizánětlivé účinky, proti bolesti a také funguje jako ochrana cév (vazoprotektivní účinek).

Zevní použití

Arnika je účinným prostředkem při všech traumatismech, jako jsou modřiny, zhmožděniny, namožené svaly, vymknutí, fraktury, zánět šlach i onemocnění žil a kapilár. Využít se dá rovněž při bolestech zad a kloubů.

„Zevně se arnika nejčastěji používá ve formě tinktury, mastí, gelů nebo pomád.

Vnitřně se používá v homeopatickém ředění (většinou se používají nízká až střední ředění), a to na všechna poranění, úrazy, namožené svaly, bolesti kloubů, zad apod.,“ říká MUDr. Martina Holá dětská lékařka z Českých Budějovic.

Vnitřní užití

Arnika horská se ve fytoterapii užívá jen zevně. Ve formě homeopatik se ale může užívat i vnitřně a její účinky mají širší rozsah. Tlumí bolesti svalů a žilní onemocnění. Při porodu, silné menstruaci nebo zavádění nitroděložního tělíska tiší gynekologické bolesti, urychluje zánětlivý proces a mírní krvácení. Při porodu je to ideální volba i díky tomu, že nemá vedlejší účinky a neobsahuje žádnou chemii, takže je neškodný i pro novorozence.

 „Zde se dá arnika v homeopatickém ředění velmi dobře využít pro léčbu bolestí v krku, angín nebo zánětů dásní, ať už jako jediný lék, nebo jako doplněk léčby antibiotiky. Arnika jako taková je totiž protizánětlivá a má také dezinfekční účinky. Už méně známé je její použití při přetížení hlasivek nebo chraptění.“

Arnika pomáhá i po operaci a nezáleží na tom, o jaký typ chirurgického zákroku se jedná. „Protizánětlivý účinek, snížení nebezpečí krvácení, prevence vzniku krevních podlitin, utlumení bolesti – to vše činí z této rostliny přípravek pro poúrazové stavy par excellence,“ dodává PharmDr. Semeráková.

Jak potvrzuje MUDr. Ilona Ludvíková, praktický a zubní lékař s mnohaletou praxí z Brna: „Arniku je vhodné užívat jako přípravu před operací i po ní pro rychlejší hojení a rekonvalescenci.“

 

Názor lékárníka

Arniku můžete koupit v homeopatické formě v lékárně, a to lokálně jako mast, gel nebo tinkturu pro obklady. Nať na přípravu nálevu na obklady můžete koupit v lékárně nebo speciálních obchodech s bylinami. Z vlastní zkušenosti ale doporučuji koupit homeopatikum a tinkturu nebo gel. Budete to mít vždy připravené pro akutní případ, a pokud máte děti, je to skvělý pomocník na úrazy či bolístky - je dobré ji nosit stále s sebou v batůžku.“

Barbora Jónová