/ Kultura /

ZÁSEK - Divadelní představení

ZÁSEK - Divadelní představení

Kultura

27. říjen 2016

Divadelní představení  - DEJVICKÉ DIVADLO, Praha 6.
Autor - David Doubt je uveden v programu, ale jedná se o " krycí jméno" pro kolektiv autorů
Režisér - Ivan Trojan
Osoby a obsazení -          Bankéř ... Hynek Čermák
                                     Krumbach ... Martin Myšička
                                     Modřanská ... Klára Melíšková
                                     Sylva ... Veronika Kubařová
                                     Aslamas ... Matěj Kroupa
 
Představení Dejvického divadla jsou pro nás s manželkou vždy velkým zážitkem. Ani tentokrát jsme neodcházeli nespokojeni. Divadelní hra Zásek se odehrává pouze v prostoru výtahu, který se zasekne a nejede. Text divadelní  hry byl přímo napsán pro Dejvické divadlo a  uveden ve světové premiéře 11.dubna 2015.
Děj divadelní hry se odehrává ve výtahu, který se zastavil a před divákem se začíná odvíjet příběh pěti nešťastníků uvězněných v prostoru 2 x 2 metry. 
Po zastavení výtahu se osazenstvo výtahu marně pokouší o spojení s obsluhou prostřednictvím nouzového tlačítka, nepomůže ani mobilní telefon a se stoupající nervozitou se začnou projevovat životní postoje jednotlivých aktérů. Začnou se projevovat protikladné postoje v tomto nahodilém seskupení lidí. Každý z cestujících má jiný žebříček životních hodnot a také jiné místo ve společnosti. Bankéř je pragmatik a snaží se najít východisko, vědec Krumbach je jiného názoru jak se dostat z  této patálie. Sylva ,svobodná dívka bez stálého zaměstnání se řídí postojem "Dělám to co se mi líbí, a říkám to co vidím" se dostává do konfliktu  s  paní Modřanskou.  Aslamas  co by cizinec se do dění ve výtahu nijak aktivně nezapojuje a situaci bere jako samozřejmost, proti které se nelze postavit, která se musí brát taková jaká je.  
 Rozdílné povahy jsou zdrojem napětí, které přerůstá v otevřené konflikty. Cizinec a hudebník Aslamas je požádán, aby zahrál na violu, výtah se z ničeho nic rozjede a osazenstvo výtahu se může rozejít. Ve výtahu zůstane jen Aslamas a výtah s ním stoupá ( na ukazateli se však žádná čísla neukazují) a tak se Aslamas posunuje někam mimo naše chápání, mimo naši běžnou realitu.
 
Mirek a Pavla Praha 8