/ Kultura /

Zámek Liběchov - okres Mělník.

Zámek Liběchov - okres Mělník.

4. říjen 2013

Zámek byl před povodněmi v roce 2002 často navštěvovaným místem. Velká voda značně poškodila přízemní části zámku, které se ještě vysušují. Zahrada vzala také za své a v současné době je vše zarostlé trávou. Funkční jsou po pravé straně zámku konírny. Při naší návštěvě před konírnou stály tři koně. Zdá se, že potvrzují, že jen oni jsou schopni v těchto prostorách žít. Zatím je zámek  a jeho sbírky (asijských kultur) mimo provoz a ještě asi dlouho bude. 

Něco k historii zámku:

Historie zámku sahá až k přelomu 12. a 13. století. Tehdy zde stávala dřevěná tvrz, na začátku 16. století byla již částečně kamenná. V polovině téhož století byla pak vybudována okrouhlá renesanční tvrz se širokým vodním příkopem.Zajímavý půdorys zámku v Liběchově prozrazuje na první pohled odlišný vznik jeho dvou základních částí. Okrouhlá vodní tvrz se více jak z poloviny zachovala, i když renesančně rozšířená. V letech 1720-1730 slavný pražský architekt a stavitel  F. M. Kaňka přistavěl na přání tehdejšího majitele Jana Jáchyma Pachty z Rájova novou budovu - barokní reprezentační zahradní křídlo. Při výzdobě s Kaňkou spolupracovali také jeho přátelé, sochař Matyáš Bernard Braun a malíř Václav Vavřinec Rainer. Rainerovy malby se bohužel nedochovaly, ale obnovený zámecký park tvoří plastiky  Brauna. Kostel sv. Havla v Liběchově je také barokní a pravděpodobně také dílo  Kaňkovo. Ve stavebních tradicích J. J. Pachty pokračoval jeho syn Hubert Karel, který panství převzal po svém otci. Nechal postavit křížovou cestu od kostela sv. Havla, ke kostelíku sv. Ducha  .Další úpravy jsou z roku 1781 kdy zde byla postavena konírna a 1811 kdy zámek získává klasicistní podobu. Roku 1801 koupil Liběchov všestranně úspěšný průmyslový podnikatel Jakub Veith, za jehož syna Antonína se v zámeckých interiérech, nově vyzdobených nástěnnými malbami Josefa Navrátila, scházeli představitelé všech složek tehdejšího společenského života, především vzdělanci a umělci. V místech, kde zámek přechází v užitkovou zahradu jsou trosky rozlehlého skleníku s reliéfy od V. Levého.

V roce 1963 zámek Liběchov převzalo Národní muzeum v Praze a po náročné rekonstrukci v jednadvaceti sálech zřídilo jedinečné expozice umění a řemesel asijských kultur. Asi dva tisíce děl a předmětů z Číny, Vietnamu, Koreje, Japonska a dalších zemí se zde nenapodobitelným způsobem doplňují s krásnými evropskými interiéry 18. a 19. století.