/ Kultura /

VEČER TŘÍKRÁLOVÝ

VEČER TŘÍKRÁLOVÝ

Kultura

7. září 2016

LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI 2016.
 
Místo představení : Nejvyšší purkrabství Pražského hradu, Jiřská 6, Praha 1.
 
Shakespeare hru Večer tříkrálový napsal pravděpodobně v roce 1601, tedy přibližně v době, kdy napsal Hamleta a byl na vrcholu svých tvůrčích sil. Večer tříkrálový byla komedie spjatá s oslavami, se svátečním „převráceným“ světem příznačným pro středověké a renesanční svátky bláznů.

A blázny a jejich rozvernými kousky se tato komedie hemží. Výstřední a elitářský Orsino, opojený hudbou a svými city, zamilovaný do podobně sebestředné krásky Olivie a mezi nimi Viola, trosečnice převlečená za muže, která touží po Orsinovi a přitom je sama předmětem Oliviiny slepé touhy. Věčně rozjařený Tobiáš Říhal tahá peníze z Ondřeje Třasořitky a slibuje mu svou neteř Olivii. Se služkou Marií a bláznem z povolání jménem Feste strojí vtipné a dost kruté léčky na samolibého Malvolia, který, podobně jako ostatní, podlehl klamnému příslibu lásky.

Tolik stručně k obsahu, který známe z knih, které jsme četli třeba jako povinnou školní četbu. Toto divadelní představení, které jsem měl možnost vidět v historických prostorách purkrabství Pražského hradu mě nezklamalo. Režisérka Jana Kališová využívá celou scénu pod hradbami k modernímu pojetí divadelní klasiky. Děj hry začíná nevázanou zábavou cestujících na lodi s vystoupením hudební kapely, takřka beatového pojetí. Loď se potápí a děj se překlápí do reality zámku z přelomu 16. a 17. století. Divákům se snad nejvíce líbily bláznivé postavy - pana Ondřeje Třasořitky v podání Josefa Cardy, pana Tobiáše Říhala, kterého přesvědčivě zahrál Milan Steindler a služky Marie v podání Nely Boudové. K velmi příjemnému pocitu z představení přispěla nevšední atmosféra Pražského hradu, krásná teplá noc a samozřejmě všichni aktéři, kteří tento kus připraviti.

M. Spal.