/ Kultura /

PAMÁTNÝ VEČER S VÁCLAVEM CIGLEREM.

PAMÁTNÝ VEČER S VÁCLAVEM CIGLEREM.

20. říjen 2016

Dne 11. října jsem měl možnost být účastníkem zajímavého setkání s vekou osobností našeho výtvarného umění s Václavem Ciglerem.
Václav Cigler se narodil 21. dubna 1929 ve Vsetíně a patří mezi nejvýznamnější světově respektované autory z umělecké generace nastupující na počátku 60.let XX. století. Doménou jeho tvorby je práce s prostorem, sklem, se světlem a s vodou. V letech 1965 až 1979 založil a vedl ateliér Sklo v architektuře na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.
Tvorba Václava Ciglera je zaměřena na plastické objekty z broušeného skla, návrhy a realizace osvětlovadel a šperků, kresby, prostorové, světelné a kinetické projekty a kompozice pro architekturu. Se sklem pracuje od konce 50. let a jako první na světě objevil potenciál optického skla pro umělecké dílo. Jeho umělecké předměty jsou vystaveny v pražské Národní galerii a ve svých sbírkách je mají muzea v Haaagu, Berlíně, Amsterdamu, Paříži, Londýně, Sapporu a New Yorku.
Václav Cigler spolu s Michalem Motyčkou vytvořili v roce 2009 pro Muzeum Kampa v Praze rozsáhlé dílo " Místo setkání". 
Václav Cigler vystupuje jako velice skromný a málomluvný muž, za kterého mluví jeho umělecká díla. K prezentaci svého díla využil krásné prostředí v Muzeu české hudby  v Karmelitské ulici.      
Na fotografiích, které vám chci představit (focené mobilem) můžete vidět dílo Dvojčočka z roku 2008 (optické vakuově pokovené sklo), Kyvadlo a Odraz.
 
Petr Tůma