/ Kultura /

Legendární kytarista Jiří Jirmal znovu na scéně

Legendární kytarista Jiří Jirmal znovu na scéně

Kultura

22. listopad 2016

Český král kytary, významný hudební skladatel a mezinárodně uznávaný pedagog Jiří Jirmal, jehož kytarovou školu zná snad každý hráč u nás, se postará o slavnostní závěr festivalu Kytara napříč žánry. V sobotu 26. listopadu vystoupí v Sukově síni pražského Rudolfina  a koncert bude zároveň oslavou jeho úctyhodných jednadevadesátých narozenin. V rámci večera zazní jazzové melodie, latinskoamerické rytmy i klasické skladby přímo v podání autora Jiřího Jirmala, jehož interpretace a virtuozita je stále obdivuhodná. Poctu mu osobně přijdou vzdát a společně se vedle něj na podiu představí i jeho žáci a kytaristé Stanislav Barek, Miloslav Klaus a zpěvačka Laura Mrlíková.

V Sukově síni Rudolfina každoročně pan profesor Jirmal jako pedagog Pražské konzervatoře vystupoval se svými absolventy, proto jsme se rozhodli koncert uspořádat právě v tomto komorním prostoru“, dodává s vděčností ke svému učiteli ředitel festivalu Kytara napříč žánry Stanislav Barek.

Vstupné 250 Kč, snížené 150 Kč v síti www.colosseumticket.cz.Více informací na www.kytaranapriczanry.cz a na facebooku www.facebook.com/kytaranapriczanry.

Přední český kytarista Jiří Jirmal (1925) za svou bohatou kariéru vydal několik alb, věnuje se jazzu a interpretaci klasické hudby, několik let učil na Pražské konzervatoři, napsal řadu publikací a je členem mnoha zahraničních soutěžních porot. Mezi ně patří zejména nejprestižnější světová kytarová soutěž Radio France – Paris, ve které se během let umístilo jedenáct jeho studentů ve finále. Jirmal je také autorem nejpopulárnější kytarové školy a řady hudebně-odborných publikací, a je rovněž skladatelem, jeho díla jsou nahrávána u nás i v zahraničí. U jeho tvorby je charakteristický tvůrčí invenční přístup a kontinuita jeho autorského a interpretačního pojetí, tedy spojení jazzových i klasických prvků.  V roce 2006 udělila nadace Život umělce Jiřímu Jirmalovi cenu za dlouholetou uměleckou činnost. Během svého života spolupracoval například s Orchestrem Karla Vlacha, orchestrem Karla Krautgartnera, kontrabasistou Antonínem Gondolánem, vystupoval s Janem Werichem a celou řadou dalších umělců. Jeho nejnovější album His Master´s Guitar vyšlo v roce 2014. Více podrobností na www.jirmal.com.

Video pozvánka na koncert:  https://youtu.be/vGWcfeNPPo4

 

26.11., 19:00 hod., Rudolfinum - Sukova síň, Alšovo nábřeží 12, Praha

Jiří Jirmal 91 – kytarista, skladatel a pedagog

hosté:

 Zuzana Laura – zpěv, Miloslav Klaus – kytara, Stanislav Barek - kytara

Festival Kytara napříč žánry pořádá Stanislav Barek s finanční podporou hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Svazu autorů a interpretů, MČ Praha 3 a Česko – německého fondu budoucnosti.

Jitka Volková