/ Kultura /

Kytara napříč žánry láká na kytarové rebelky; zamíří i do Německa

Kytara napříč žánry láká na kytarové rebelky; zamíří i do Německa

Kultura

24. září 2016

Devatenáctý ročník festivalu Kytara napříč žánry, který mezi 9. říjnem a 26. listopadem nabídne na dvě desítky koncertů, přivítá mistry akustické i elektrické kytary, zkušené kytarové pedagogy i mladé talenty. V letošním roce hrají prim zástupkyně něžného pohlaví, které se úspěšně prosadily na hudební scéně. Na festival zavítá skutečná kytarová virtuoska, dlouholetá spoluhráčka Michaela Jacksona a Jeffa Becka, Jennifer Batten.  Odehraje sérii sólových koncertů a v Praze vystoupí společně s písničkářkou Janou Šteflíčkové či legendární Dagmar Voňkovou.

Dalšími oporami festivalu jsou americký kytarista, skladatel a aranžér Adam Rafferty, mladá Holanďanka Karlijn Langendijk, vítězka 3. ročníku kytarové soutěže SAI, němečtí kytaristé Sönke Meinen, Lorenz Schmidt, Silvio Schneider a Ingo Halama a jejich čeští kolegové Norbi Kovács, Libor Šmoldas Miloslav Klaus a Stanislav Barek. Zahraje skupina Njorek s citeristou Michalem Müllerem a zazpívají Martina Míková a Zuzana Laura. Mimořádným hostem závěrečného koncertu bude legendární mistr kytary Jiří Jirmal. Kromě několika pražských lokalit zamíří Kytara napříč žánry letos také do Varnsdorfu, Dolní Poustevny, Chýně, Černošic, Tábora a Pardubic a po letech zahrají festivaloví hosté opět v sousedním Německu ve Schweinfurtu a Stadtlauringenu v Bavorsku a v saském Sebnitz.

V Pardubicích proběhne 4. ročník kytarové soutěže Svazu autorů a interpretů.

Vstupenky na koncerty jsou v prodeji v síti www.colosseumticket.cz.Více informací na www.kytaranapriczanry.cz a na Facebooku www.facebook.com/kytaranapriczanry.

Letošní ročník Kytary napříč žánry mimo jiné ukazuje, jak zajímavými kytaristy a tvořivými hudebníky dokážou být ti, kteří se věnují také pedagogické práci,” říká ředitel festivalu Stanislav Barek, sám dlouholetý kytarista a učitel hry na tento nástroj, a dodává: “Netýká se to jen mých německých kolegů Lorenza Schmidta, Silvia Schneidera či našeho Miloslava Klause. Jeniffer Batten letos také připravila pro Prahu jeden ze svých workshopů, ale hlavně na závěr festivalu oslavíme v Rudolfinu 91. narozeniny legendárního nestora české kytary a pedagoga světového renomé Jiřího Jirmala.” Naopak těmi, kdo na začátku své slibné dráhy tvořivě zúročují poznatky, získané od svých nedávných i současných učitelů, jsou dva mladí nadějní umělci, kteří celý festival zahájí: Holandská kytaristka Karlijn Langendijk a její německý kolega Sönke Meinen.

Festival Kytara napříč žánry pořádá Stanislav Barek s finanční podporou hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Svazu autorů a interpretů, MČ Praha 3 a Česko – německého fondu budoucnosti.

 

Silvie Marková