/ Kultura /

Iva Bittová uvede českou premiéru Kurtágovy skladby Kafkovy fragmenty

Iva Bittová uvede českou premiéru Kurtágovy skladby Kafkovy fragmenty

Kultura

21. duben 2018

V úterý 24. dubna 2018 zazpívá v kostele sv. Šimona a Judy Iva Bittová. Svým vystoupením završí letošní cyklus Komorní hudba FOK. Na programu koncertu je nevšední repertoár; česká premiéra skladby Kafkovy fragmenty maďarského skladatele Györgyho Kurtága. Na housle Ivu Bittovou doprovodí virtuoska Hana Kotková. Před koncertem se uskuteční setkání s umělkyněmi a dramaturgem FOK Martinem Rudovským v kostele sv. Šimona a Judy od 18,15 hodin.

György Kurtág, klavírista a skladatel známý svou zálibou v krátkých formách, zkomponoval v období 1985–1987 čtyřicet kusů na motivy z deníků, dopisů a povídek Franze Kafky. Jde o skladatelovo nejdelší vokální dílo. V některých částech odkazuje k maďarské, romské či židovské lidové hudbě. Groteskní povaha předlohy se odráží v práci s hudebním materiálem, každá část skladby prezentuje konkrétní myšlenku, pocit, situaci, či zkrátka nějakou kafkárnu: „S údivem jsme hleděli na velkého koně. Probořil střechu naší světnice. Oblačné nebe se táhlo slabě podél obrovské trhliny, a se šuměním vlála hříva ve větru.“

Iva Bittová prošla mnoha hudebními žánry od alternativy přes jazz, rock, klasickou hudbu včetně hostování v opeře. Dodnes se hledá pojmenování jejího hudebního jazyka, který je pro mnohé naprosto originální, ať už zpívá, nebo hraje na housle. Důležité je pro ni ticho a ničím nerušená pozitivní atmosféra, která se do hudby vtiskne. Ve vztahu ke Kafkovým fragmentům je podle Bittové klíčová souhra s houslistkou Hanou Kotkovou, se kterou se dobře zná již od dětství – vyrůstaly spolu v Opavě. Nyní však přijedou z různých konců světa; Iva Bittová žije v New Yorku a Hana Kotková ve Švýcarsku. „Musíme znít jako jedna. Souznění zvuku houslí a lidského hlasu mne vede k dokonalosti, i když vím, že cesta k ní je nekonečná,“ uvedla Iva Bittová. Hana Kotková je vyhlášenou interpretkou soudobých skladeb, a tak je docela možné, že se dvojici podaří limity pokořit. Jak píše Kafka: „Od určitého bodu už není návratu. Toho bodu je třeba dosáhnout.“ Jednoho limitu už koneckonců dosáhly; koncert je beznadějně vyprodán.

 

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského

György Kurtág (1926!) je legendou. Za své skladby získal všechny důležité ceny pro komponisty, včetně benátského Zlatého lva za celoživotní dílo. Ceny jsou však jen vnějším odrazem toho podstatného: sugestivnosti Kurtágovy umělecké výpovědi. O tom plně svědčí i hodinová cyklická skladba o čtyřiceti krátkých částech pro zpěv a housle Kafkovy fragmenty z let 1985–1986. Ve světě se Fragmentům soustavně věnují například Patricia Kopačinskaja či Dawn Upshaw, ovšem také české premiéry se zhostí mimořádná dvojice: Iva Bittová a Hana Kotková. Je symbolické, že se tak stane právě v Dušní ulici, kde stojí Kafkův pomník a Španělská synagoga.

 

IVA BITTOVÁ & KAFKOVY FRAGMENTY

24.4.2018, úterý, 19:30

 

Kostel sv. Šimona a Judy

 

GYÖRGY KURTÁG Kafkovy fragmenty op. 24 (česká premiéra)

Iva BITTOVÁ | zpěv

Hana KOTKOVÁ | housle

 

 

Ing. Tereza Palasová