/ Kultura /

FOK zahájí sezónu s Vadimem Repinem a Pietari Inkinenem

FOK zahájí sezónu s Vadimem Repinem a Pietari Inkinenem

Kultura

14. září 2016

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí ve Smetanově síni Obecního domu 14. a 15. září svou 82. koncertní sezónu. Taktovky se při slavnostních večerech ujme šéfdirigent Pražských symfoniků Pietari Inkinen, sólistou bude slavný houslový virtuóz Vadim Repin. V programu zazní Sibeliův Houslový koncert d moll, který nese zajímavou českou stopu, a slavná Beethovenova Osudová. 

Houslový koncert d moll Jeana Sibelia dnes patří ke skladatelovým nejznámějším dílům.  Autor si přál uvést dílo poprvé v Helsinkách a tak se prvním interpretem novinky stal 8. února 1904 za skladatelova řízení český houslista Viktor Nováček, od roku 1894 koncertní mistr helsinského filharmonického orchestru. Kritika i publikum však novinku přijaly s rozpaky, skladatel dílo stáhl a 19. října 1905 pak zaznělo v definitivní podobě pod taktovkou Richarda Strausse s Královskou pruskou dvorní kapelou v Berlíně. Také tentokrát byl sólistou český houslista, koncertní mistr berlínské Dvorní opery Karel Halíř.

S houslistou Vadimem Repinem se FOK potkal už několikrát, naposledy při dvou koncertech před jedenácti měsíci. Společná vystoupení v Bangkoku a Šanghaji byla předehrou pro pražskou spolupráci. Houslistu pojí dlouholeté přátelství i s šéfdirigentem FOK Pietri Inkinenem: Poprvé jsem ho potkal na svém houslovém master class. Příště jsem s ním spolupracoval již jako s dirigentem a byl jsem okouzlen. Bylo to ve slavném Lingotto Auditorium v Turíně v únoru 2005, a společně s Orchestrem RAI jsme provedli právě Sibeliův Houslový koncert. Od té doby jsem měl to potěšení s ním spolupracovat mnohokrát. Letos jsem Pietariho pozval i na svůj Transsibiřský festival, můžete tedy vidět, že se mezi námi vytvořilo již silné pouto a jsem opravdu ze srdce rád, že mohu přijet do překrásné Prahy a opět s Pietarim vystupovat.“

Jednu z nejslavnějších světových symfonií, Beethovenovu Osudovou, provedl Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve své historii více než šedesátkrát. Uváděl ji samozřejmě s mnoha dirigenty a především šéfdirigenty, s legendárním Václavem Smetáčkem například poprvé v tíživém lednu 1943. Tehdy muselo být „odbíjení“ osudu zvlášť neúprosné. Při aktuálním provedení se taktovky chopí Pietari Inkinen, který s FOK zahájí svou druhou šéfovskou sezónu, v níž se společně potkají nad díly Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Antona Brucknera či Edvarda Griega a podniknou turné do Vídně a Španělska.

ZAHAJOVACÍ KONCERT S VADIMEM REPINEM

 

JEAN SIBELIUS Koncert pro housle a orchestr d moll op. 47

LUDWIG VAN BEETHOVEN Symfonie č. 5 c moll op. 67 „Osudová“

Vadim REPIN | housle

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK

Pietari INKINEN | dirigent

 

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského:

Slavný houslový koncert Jeana Sibelia v sobě ukrývá českou stopu. Premiéry první verze se totiž v roce 1904 ujal profesor Helsinského hudebního institutu Viktor Nováček, premiéru přepracované verze v roce 1905 provedl zase jeden z největších českých virtuózů Karel Halíř. Dokonce pod taktovkou Richarda Strausse! O 111 let později se koncertu chopí také pozoruhodná dvojice, svěřenci legendárního houslového pedagoga Zachara Brona: šéfdirigent Pražských symfoniků Pietari Inkinen a jeden z nejvýznamnějších houslistů našeho času Vadim Repin. Sibeliův koncert je jejich osudem, vždyť s ním objeli svět. Teď tento klenot představí Praze.

Anna Bakošová