/ Kultura /

FOK uvede premiéru hobojového koncertu pod taktovkou Tomáše Netopila

FOK uvede premiéru hobojového koncertu pod taktovkou Tomáše Netopila

Kultura

24. leden 2018

Na přelomu ledna a února, 31. 1. a 1. 2. 2018, zazní ve Smetanově síni Obecního domu přelomové hudební dílo: Fantastická symfonie Hectora Berlioze. Ale ještě před ní se můžeme těšit na světovou premiéru hobojového koncertu českého skladatele Jiřího Gemrota v podání špičkového sólisty Viléma Veverky. Večer s orchestrem FOK pod taktovkou Tomáše Netopila ozdobí choreografická báseň Maurice Ravela s názvem La valse. Před koncertem 31. 1. 2018 se koná setkání s umělci v salónku „Cukrárna“ Obecního domu od 18.15 hod.

Skladatel Jiří Gemrot spolupracoval s hobojistou Vilémem Veverkou jako hudební režisér na sólových nahrávkách. Při tom jej hobojista zaujal natolik, že se rozhodl pro něj zkomponovat skladbu. Nejprve to bylo Trio pro hoboj, harfu a klavír, napsané pro soubor, v němž Vilém Veverka působí s Kateřinou Englichovou a Martinem Kasíkem. Po úspěšném uvedení tria Jiří Gemrot slíbil hobojistovi, že pro něj napíše koncert. Stalo se tak v Essenu, kde se Jiří Gemrot účastnil nahrávání společně s dirigentem Tomášem Netopilem. „Když Tomáš zjistil, že tam pracuji na hobojovém koncertu“, vzpomíná skladatel, „zaujalo ho to a nabídl mi uvedení skladby na tomto koncertu s FOK.“ Jiří Gemrot v této skladbě záměrně neobsadil bicí nástroje a z dechové sekce odebral hoboj, aby sólista mohl kontrastněji vyniknout svou nástrojovou barvou.

 „Epizodu ze života umělcova“, jak Berlioz v podtitulu Fantastickou symfonii označil, zkomponoval autor ve svých sedmadvaceti letech rozvášněn životními peripetiemi ve vztahu k herečce Henriettě Smithsonové. Napsal k ní hned dvě verze výkladu „děje“. Dílo, které zažilo premiéru v roce 1830, se tak stalo první programní symfonií vůbec. Hlavní téma symfonie je věnováno milované Henriettě, kterou byl Berlioz nejprve odmítnut. Pod vlivem opia se mu pak zdálo, že dívku zabil a byl za to odsouzen k popravě, která je ve čtvrté větě naprosto démonicky vykreslena do posledního detailu třemi údery bicích: Prvním spadne gilotina, pak hlava, a ta ještě poskočí. Hrdina vstupuje do pekelných bran za zvuků monstrózní fanfáry. Po hudební stránce skladba obsahuje řadu kompozičních novinek, a tak není divu, že přinesla autorovi velký úspěch. Byla zde např. poprvé užita hra smyčců s dusítkem (1. věta) nebo hra dřevem smyčce, čímž Berlioz ve čtvrté větě nápaditě ztvárnil visející kostlivce na popravišti.

 

TOMÁŠ NETOPIL & FANTASTICKÁ SYMFONIE

31.1.2018 a 1. 2. 2018, středa a čtvrtek, 19.30 hod.

Smetanova síň, Obecní dům

Orchestrální koncert

 

MAURICE RAVEL La valse, choreografická báseň

JIŘÍ GEMROT Koncert pro hoboj a orchestr (světová premiéra)

HECTOR BERLIOZ Fantastická symfonie op. 14

 

Vilém VEVERKA | hoboj

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK

Tomáš NETOPIL | dirigent

 

Tereza Palasová