/ Kultura /

FOK uvádí pěvecký večer José Cury a jeho žáků

FOK uvádí pěvecký večer José Cury a jeho žáků

Kultura

18. říjen 2016

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK na svých abonentních koncertech 19. a 20. října naváže na spolupráci s José Curou. Na pódiu Smetanovy síně Obecního domu se rezidenční umělec FOK setká s absolventy svých únorových mistrovských kurzů. Ty byly určeny etablovaným představitelům mladé pěvecké generace a zaměřily se především na italský operní repertoár. José Cura na nich se studenty pracoval na technice, výrazu a především vášni pro hudbu. Závěrečné koncerty budou naplněny áriemi a duety z oper Pucciniho, Rossiniho či Verdiho. Dirigentské taktovky se ujme vycházející hvězda operních pódií, Ital Marco Comin.

„Česká republika, už od dob Emy Destinnové, byla a je plná skvělých hlasů. Při svých pražských kurzech jsem měl nejen skvělé aktivní účastníky, ale také plné hlediště studentů, kteří napjatě sledovali naši práci – opravdové naplnění mých učitelských snů!“ vyznal se José Cura.

V rámci koncertů se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, který samozřejmě doplní program několika symfonickými kusy, bude mít každý ze sedmi pěvců možnost představit se, stejně jako José Cura, sólově, někteří pak navíc ještě v duetu se slavným Argentincem.

„Nejlepší pro mne bylo to, jak se skupina individualit během kurzu proměnila v semknutou partu, která společně čelila překážkám a úkolům, které jsem před ně kladl. Když jsem viděl, jak spolupracují, jak se překonávají a povzbuzují, namísto sobeckého soutěžení, cítil jsem se nesmírně hrdý! Kéž by tohle bylo v naší divadelní práci mnohem častější,“ dodal José Cura.

Posluchači se na koncertech mohou těšit na opravdu nejslavnější operní kusy, zazní árie z Lazebníka sevillského, Rigoletta či Carmen, duety z Aidy či Bohémy.

JOSÉ CURA

GIACOMO PUCCINI, GIOACCHINO ROSSINI, GIUSEPPE VERDI, GEORGES BIZET, RUGGERO LEONCAVALLO

Barbora POLÁŠKOVÁ, Ester PAVLŮ, Barbora ŘEŘICHOVÁ PERNÁ, Dana ŠŤASTNÁ, Alžběta VOMÁČKOVÁ, Ján KOSTELANSKÝ, Lukáš HYNEK-KRÄMER

… a José CURA | zpěv

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK

Marco COMIN | dirigent

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského:

Na týden v únoru 2016 několik pěvců asi nikdy nezapomene. Tehdy v pražském Pálffyho paláci vedl mistrovské kurzy rezidenční umělec FOK José Cura a byla to, jak se říká, jízda. Cura probouzel v hlasech vášeň a tím také hloubku hudby Giuseppe Verdiho a Giacoma Pucciniho. Opravdová mistrovská třída však končí až galakoncertem. Na něm předvedou své umění nejen účastníci, ale také José Cura. Jistě bude znát, že si pěvci rozumí nejen hudebně, ale také lidsky. Vždyť k čemu jinému má hudba vést…

Mgr. Anna Bakošová