/ Kultura /

Dialog osamocení aneb recitál mága barokních houslí Enrica Onofriho v Praze

Dialog osamocení aneb recitál mága barokních houslí Enrica Onofriho v Praze

Kultura

20. únor 2018 5:37

V kostele sv. Šimona a Judy vystoupí 27. února 2018 v rámci komorní řady FOK Stará hudba vyhlášený italský interpret barokní hudby Enrico Onofri, který byl přes dvacet let koncertním mistrem a sólistou věhlasného souboru Il Giardino Armonico. Na programu jeho houslového recitálu, jenž nazval „Dialog osamocení“, se můžeme těšit na skladby J. S. Bacha, Jacoba van Eycka a zejména na známou Tartiniho sonátu „Didone abbandonata“. Název programu odkazuje na antický příběh, který v sobě Tartiniho sonáta ukrývá. Na cembalo Onofriho doprovodí a také se během večera představí v sólových kusech další okouzlující Ital jménem Luca Guglielmi.

Rodák z italské Ravenny Enrico Onofri patří k  nejvyhledávanějším interpretům staré hudby. V jeho hře se odráží mimořádně hluboké porozumění hudební historii; nekonečnou škálou barokních afektů nechává skrz své housle promlouvat příběhy, které přesahují dějiny. Účinkoval v nejslavnějších sálech po celém světě, kromě dlouholeté zkušenosti s Il Giardino Armonico hrál s dalšími špičkovými tělesy, jako např. La Capella Real, Concentus Musicus Wien, Ensemble Mosaiques či Concerto Italiano. Působil i jako profesor na konzervatoři v Palermu a nyní sklízí úspěchy také v roli dirigenta. Je zakladatelem souboru Imaginarium Ensemble, který se specializuje na italský barokní repertoár.

Luca Guglielmi působí především jako sólista na historické klávesové nástroje (cembalo, varhany, klavichord, kladívkový klavír), sbormistr a vedoucí různých souborů dobových nástrojů. Je činný rovněž jako skladatel, na svém kontě má především díla pro smíšený pěvecký sbor a cappella, a také jako hudební pedagog. Jeho diskografie čítá více než 50 CD, mezi nimiž je 18 sólových titulů a četná ocenění.

 ENRICO ONOFRI – DIALOG OSAMOCENÍ

27.2.2018, úterý, 19.30 hod., Kostel sv. Šimona a Judy

JOHANN SEBASTIAN BACH

Fantazie a fuga c moll BWV 906

Ciaccona d moll z Partity BWV 1004

Sonáta G dur BWV 1019

GIUSEPPE TARTINI

Sonáta g moll „Didone abbandonata“

JACOB VAN EYCK

Doen Daphne d’over schoene Maeght

Enrico ONOFRI | housle

Luca GUGLIELMI | cembalo

Slovo dramaturga Martina Rudovského

Jméno Enrica Onofriho rezonuje světem barokní hudby stejně jako jeho interpretace hudby samé. Duše jeho houslí ožívá nekonečným množstvím nálad. Pláče, vzdychá, raduje se, trpí i sténá a vypráví. Oba umělci – houslista Enrico Onofri i cembalista Luca Guglielmi – se představí jako sólisté. Zdánlivě v osamění, ve skutečnosti v intimním dialogu se svým nástrojem, aby spojili své hlasy v jeden v Tartiniho slavné sonátě s podtitulem „Didone abbandonata“, která mistrovsky vykresluje portrét hrdé královny. Ženy, jež dala přednost smrti před zradou a samotou.

 

Záštitu nad koncertem převzal J. E. Aldo Amati, velvyslanec Italské republiky v České republice. Koncert se koná za podpory Italského kulturního institutu v Praze.

Ing. Tereza Palasová