/ Knihy a filmy /

POSLEDNÍ ARISTOKRATKA

POSLEDNÍ ARISTOKRATKA

Knihy a filmy

22. březen 2015

Autor: Evžen Boček

K vánocům jsem dostala knížku Poslední aristokratka a delší dobu jsem tuto publikaci měla na nočním stolku. V neděli jsem ji otevřela a knížka mě tak zaujala a hlavně pobavila, že jsem ji přečetla na jeden zátah. A protože "aristokratka" byla opravdu dobrá, chci ji doporučit i dalším čtenářům.

Humorný příběh začíná v USA, kde se otec Marie, poslední potomek šlechtického rodu z Kostky připravuje na převzetí majetku v Čechách. František Antonín hrabě Kostka z Kostky jede se svojí americkou manželkou Vivien a dcerou Marií převzít rodové sídlo - zámek Kostku. Se zámkem však přebírá i kuchařku která se ráda napije něčeho ostřejšího, líného kastelána a hypochondrického zahradníka. Americká rodina přijíždí do Čech takřka bez prostředků a dost lakotný hrabě Kostka musí řešit provoz zámku a hlavně platit účty. Marie III, poslední dědic si píše deník, který zaznamenává dění na zámku s velkým nadhledem a humorem. Otec se snaží navázat na přetrhané rodové tradice, matka Vivien, neumí česky a ještě si za svůj vzor vybrala princeznu Dianu.....

Kniha Poslední aristokratka dostala Cenu Miloslava Švandrlíka za nejhumornější knihu roku 2012. Autor Evžen Boček popisuje prostředí zámku dokonale a čerpá ze své původní profese kastelána.

 

Libuše Dobrá