/ Knihy a filmy /

MASARYK

MASARYK

Knihy a filmy

10. březen 2017

Autor:

Životopisný film Masaryk získal 12 Českých lvů a to byl pro nás popud k návštěvě kina hned v den "premiéry". Nechtěli jsme být ovlivněni komentáři kritiků i obdivovatelů v médiích. 
Film režíroval Julius Ševčík, v roli Masaryka vystupuje Karel Roden, v roli prezidenta Beneše Oldřich Kaiser.
Děj filmu nás zavádí do pohnuté doby nátlaku fašistického Německa na naši zemi a průvodcem těchto složitých událostí je Jan Masaryk, nejdříve popisovaný jako prominentní mladý muž - reprezentant jakési zlaté mládeže tehdejší republiky a později je již vlivným politikem. Film ukazuje rozevlátou postavu Jana Masaryka na jedné straně a zoufalého politika snažícího se přesvědčit  Anglii a Francii o nutnosti pomoci naší republice proti násilí Hitlera. 
Film je v češtině a angličtině vždy s  oboujazyčnými titulky. 
Děj filmu přibližuje rok 1938 a marnou snahu Jana Masaryka jako velvyslance v Londýně zapůsobit na vysoké politické představitele Anglie a Francie, aby byli proti Mnichovské smlouvě. Masaryk vzpomíná v psychiatrické léčebně v USA  na to co předcházelo jeho odjezdu z Anglie. Pobyt v psychiatrické nemocnici je fikcí a režisér na pozadí nemocnice promítá vzpomínky Jana Masaryka na jeho politickou dráhu, na jeho drogové období i na jeho milenky.
Po odchodu z kina jsme dlouho diskutovali o tomto filmovém zpracování životního příběhu Jana Masaryka a došli jsme k závěru, že je snad lepší nepřinášet nové přepisy postav z naší historie. 
 
J.+K.