/ Knihy a filmy /

ANALFABETKA která uměla počítat

ANALFABETKA která uměla počítat

Knihy a filmy

17. prosinec 2014

Autor: Jonas Jonasson

Děj románu nás zavádí do předměstí Johannesburgu, do těch nejchudších míst na světě, kde je žije Nombeko černošská dívka, která již v pěti letech musí tvrdě  pracovat jako nosič latrín. Díky své inteligenci a pracovitosti stoupá  na pomyslném řebříčku "úspěšnosti" v rasistickém prostředí. Nombeko je na chodníku sražena autem opilého běloch a absurdně je odsouzena za to že zavinila dopravní nehodu k práci pro ředitele tajného střediska Pelindaba. V Pelindabě je tajně vyvíjena jaderná bomba. Nombeko zde pracuje jako uklízečka a díky svým schopnostem vlastně "řídí" svého neschopného a věčně opilého šéfa - ředitele střediska.

Druhá dějová linka se odehrává ve Švédsku. Zde žije neschopný a líný  pošťák, jehož jediným životním cílem je setkat se s Gustavem V, Králem Švédska. Jelikož se mu jeho sen neplní, stává se pošťák Ingmar Qvist zapřísáhlým odpůrcem monarchie a celou zbývající část svého života věnuje boji za zrušení úřadu Jeho Veličenstva. K nenávisti proti majestátu vede i svého syna Holgera 1 i Holgera 2. Holger 1 je tupec, zatímco Holger 2 je velice inteligentní chlapec, kterého však otec ani při narození nepřihlásil na úřadech a tudíž neexistuje.

Jonas Jonasson zamíchá s postavami svého románu neuvěřitelným způsobem, kdy Nombeko se s " přebytečnou" atomovou bombou ocitne ve Švédsku a naváže citový vztah s Holgerem 2. Nombeko a Holger 2 schovávají jadernou bombu ve skladu polštářů a snaží se ji předat úřadům. Hlavní postavy románu se postupně setkávají s premiérem Bothou, Švédským Králem, Čínským prezidentem a s agenty Mosadu.  Všechny hlavní postavy tohoto románu dosáhnou svého a jaderná bomba se nakonec dostane do dobrých rukou.