/ Knihy a filmy /

Americký sniper

Americký sniper

Knihy a filmy

25. březen 2015

Autor:

Clint Eastwood natočil svůj nejúspěšnější film. Je mu 84 let a jeho Americký sniper v hlavní roli s Bradley Cooperem láme rekordy.

Jedná se o skutečný příběh  Texaského rodáka, který byl dobrý v rodeu, ale jednoho dne po útoku na Spojené státy se rozhodl vstoupit do jednotky Navy Seal. Kde byl zařazen do výcviku pro odstřelovače.  Chris Kyle, který je vyslán celkem na 4 mise do Iráku s jediným úkolem chránit členy americké armády. Jeho neomylná přesnost zachrání v Iráku velký počet životů amerických vojáků a vyslouží si tím přezdívku "Legenda". Iráčtí rebelové si dobře uvědomovali nebezpečnost Chrise Kyla a vypsaly na jeho hlavu vysokou odměnu a tím se stává "Legenda" hlavním terčem povstalců.

Ve filmu se prolínají jak válečné pasáže tak i soukromý život Chrise a jeho rodiny. Bohužel jako většina amerických vojáků, kteří se účastní zahraničních misí tak ani Chris po návratu z Iráku se nemůže srovnat s realitou a trpí depresemi. Proto založí spolek na podporu amerických veteránů a věnuje těmto "bratrům ve zbrani" svůj volný čas.

Jelikož jsem četl i knihu o Chrisu Kylovi byl jsem zvědav jak se Clin Eastwood s filmem popere a musím uznat, že film vycházel z knižní předlohy. Nejvíce jsme byl zvědav jak Clint Eastwood zpracuje konec filmu, protože kniha o životě Chrise Kyla vyšla ňějakou dobu před tím, než byl zastřelen. Mimochodem byl zastřelen veteránem, kterému pomáhal a kterého vzal se svým kamarádem na střelnici.

Film mohu vřele doporučit všem kteří se zajímají o filmy z válečného prostředí.