/ Historie /

Výročí 49 let od okupace Československa z 21.srpna 1968.

Výročí 49 let od okupace Československa z 21.srpna 1968.

Historie

21. srpen 2017

Dnes je tomu 49 let, kdy byla zahájena okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. V noci z 20 na 21 srpna 1968 vtrhla na naše území vojska Varšavské smlouvy bez účasti Rumunské armády. Jako první bylo napadeno letiště v Praze na které v minutových intervalech přistávala vojenská transportní letadla a přivážela první okupační  jednotky a vojenskou techniku. Letiště se podařilo obsadit díky spolupráci kolaborantů z řad kovaných komunistů v armádě a ÚV KSČ. Současně se do naší země valily tanky a pozemní jednotky od našich sousedů z NDR,PLR,SSSR a Maďarska.

Největší úsilí věnovali okupanti obsazení Prahy. Z letiště Ruzyně vyrážely bojové jednotky  navigovány zrádci, aby obsadili předsednictvo vlády ,ÚV KSČ, vedení naší armády, rozhlas, později i televizi. Okupanti postupně zabírali vše co považovali za důležité pro ovládnutí Československa. Současně s obsazováním úřadů docházelo i k zatýkání "nepohodlných lidí". Ještě v noci 21.srpna Předsednictvo ÚV KSČ přijalo prohlášení, že se jedná o intervenci bez souhlasu prezidenta,vlády a ÚV KSČ. Postupně jsou zatýkáni takzvaní reformní komunisté Dubček, Smrkovský, Černík, Kriegel a mnoho dalších. Okupace se zúčastnilo 500 až 600 tisíc vojáků Varšavské smlouvy, na naše území vjelo na 7 500 tanků a nespočet doprovodných vozidel. Dále se uvádí, že se k obsazení Československa použilo na 1 000 letadel.

Sovětská vojska byla suverénně největší silou použitou pod záštitou Varšavské smlouvy na okupaci Československa. Rudá armáda  na území naší republiky zůstal celou věčnost a odešla teprve po 23 letech v červnu 1991.