/ Historie /

Věra Neumann

Věra Neumann

Historie

18. červen 2016 1:04

Věra Neumann českošvýcarská sběratelka umění darovala Uměleckoprůmyslovému museu v Praze v roce 2012 "Otčenáš" soubor více než 70 originálních litografií Alfonse Muchy v hodnotě desítek milionů korun. Tato mimořádná žena  zemřela v lednu 2013 ve věku 86 let.

Narodila se v roce 1926 v Praze. V roce 1948 odešla s manželem nadšeným a nadaným fotografem do exilu. Nejdříve do Švýcarska pak do Caracasu. V roce  1962  manželé Neumannovi přesídlili z jižní Ameriky do Evropy. Hlavní jejich životní náplní bylo  budování sbírek evropské secese . V 60 a 70 letech se tato díla ještě neprodávala za tak závratné sumy.Manželům Neumannovým se podařilo získat poklady. Jedním z nich je rozsáhlý soubor kreseb a listů Alfonse Muchy k modlitbě Otčenáš z roku 1899.

Paní Neumannová se po roce 1989 vracela do rodné Prahy a spolupracovala s tuzemskými výstavními domy- Po dohodě se svýma dvěma  dcerami darovala "Otčenáš" Česku. Bylo by dobře kdyby svým činem inspirovala i další  potencionální dárce, aby se cenná díla nerozprodala a jejich hodnota nenávratně zmizela.

Skutečný příběh Muchova Otčenáše. Soubor litografií k modlitbě Otčenáš představil Mucha na celosvětové výstavě v Paříži v roce 1900. Objevují se v něm stejné motivy , které později tvůrce použil při tvorbě Slovanské epopeje.