/ Historie /

JIZERSKOHORSKÉ TECHNICKÉ MUZEUM. Průvodce historií strojírenské výroby na našem území.

JIZERSKOHORSKÉ TECHNICKÉ MUZEUM. Průvodce historií strojírenské výroby na našem území.

4. září 2017

Na návštěvu tohoto unikátního muzea jsme se s otcem připravovali delší dobu. Můj táta byl doslova fascinován nabídkou vystavovaných exponátů z oboru textilní výroby, vždyť  jako ročník narození 1933 začínal svou životní pouť právě v textilním učilišti. Expozice muzea je umístěna v památkově chráněném areálu bývalé textilní továrny.

Jizerskohorské Technické Muzeum se nachází: 
v obci Bílý Potok pod Smrkem 295
463 62 Hejnice
GPS: 50°52'26.851"N, 15°13'5.961"E 

Otevřeno je celoročně, pouze v pondělí je zavíracím dnem.

V současné době jsou zpřístupněny tyto expozice:
- Expozice energetiky Strojovna, kotelna
- Expozice leteckých motorů z depozitáře Vojenského historického ústavu Praha
- Expozice textilní výroby s podporou Katedry textilních technologií TUL Liberec
- Expozice šicích strojů ze sbírky Pavlíny Cvrčkové, Frýdlant 

Naši návštěvu muzea jsme si načasovali velmi vhodně, měli jsme velké štěstí, že se nám osobně věnoval pan Šercl, hlava rodiny Šerclů, kteří spolu s nadšenými dobrovolníky zde pod Jizerskými horami vybudovali a pro budoucnost zachovali mnoho z technické historie naší republiky. Každý kdo projde vrátnicí bývalé textilky si "odpíchne" příchod na starých píchačkách a může se věnovat  volně stojícím exponátům jako je obří setrvačník, píst parní turbíny, součásti vodní turbíny, nebo obrněný transportér či tlaková komora pro výcvik našich kosmonautů. Na dvoře stojí i vzácný vrak tančíku  AH-IV-Sv vyrobeného u nás na obranu Švédska.

Naše exkurze s panem Šerclem začíná prohlídkou textilní expozice, kde jsou vystaveny velice dobře zachované a mnohdy funkční textilní stroje, stavy, mykací a spřádací stroje. Expozice je ucelená a dává náhled na tradiční výrobní obor. Odbornou garanci nad touto částí výstavy zajišťuje Katedra textilní technologie TUL Liberec. Další součástí expozice je neuvěřitelně obsáhlá výstava šicích strojů ze sbírky paní Cvrčkové z Frýdlantu. 

Dále následujeme pana Šercla do sekce expozice leteckých motorů, které jsou zapůjčeny i z depozitáře Vojenského historického ústavu Praha. Výstava jedna báseň, od hvězdicových motory po motory proudové. Nechybí motory legendárních typů jako třeba Messerscmitt Bf 109 nebo létající pevnost Boeing B 17. Součástí této expozice je i funkční letový trenažér TL 29 Delfín. Součástí výstavy je také oddělení letecké archeologie havarovaných letadel, které mapuje letecké nehody v Jizerských horách a Krkonoších.     

Návštěvu muzea uzavíráme prohlídkou energetické části, kde je funkční historická parní kotelna sloužící k vytápění celého objektu, energetické centrum s původními elektrickými rozváděči. Měli jsme i tu možnost vidět původní vodní dílo a přípravu pro vodní turbínu.      

Doporučujeme všem zájemcům o historickou techniku, aby si udělali čas pro návštěvu tohoto zajímavého muzea.

Jiří a Juraj Kosíkovi