/ Finance /

Vlastníci nemovitostí se dozvědí o změnách v katastru

Vlastníci nemovitostí se dozvědí o změnách v katastru

Finance

18. srpen 2013

Zastánci větší informovanosti vlastníků nemovitostí chtějí zamezit případům, kdy by účastník řízení například zneužil nebo padělal plnou moc k zastupování vlastníka nemovitostí nebo se za něj vydával.

Vlastníci nemovitostí budou důsledněji informování o změnách v zápisech jejich domů nebo pozemků do katastru. Příslušné úpravy katastrálního zákona ve znění připraveném Senátem schválila dne 8.srpna 2013 Sněmovna.

Katastrální úřad by podle senátních úprav směl vklad do katastru provést až 20 dnů po informování vlastníka nemovitosti o tomto kroku, aby mu dal čas na případné námitky. Informaci by mu měl zaslat do 24 hodin. Informaci by měl katastrální úřad posílat v listinné podobě nebo na vyžádání také e-0 mailem či formou krátké textové zprávy na mobilní telefon.

Zpřísnit se má rovněž přezkum listin dokládajících právní vztah k nemovitostem. Zákon nemění základní správní poplatek 1000 korun za zápis do katastru. Zavádí se ale poplatek za výmaz zástavního práva, který je dnes zdarma.

Daň z převodu nemovitosti má od ledna platit výhradně kupující ne prodávající jako dosud, kdy kupující za odvod daně pouze ručí. Změnu zavádí nový zákon o dani z nabytí nemovitých věcí schválený Sněmovnou 8 srpna 2013. Od letošního roku je daň čtyřprocentní.