/ Finance /

Spořicí účet má smysl. Proč a jak vybrat ten nejlepší?

Spořicí účet má smysl. Proč a jak vybrat ten nejlepší?

Finance

26. září 2018 18:53

 

Spoříte si doma do prasátka? Pravidelně si odkládáte pár tisícovek a těšíte se z toho, jak se vám finanční rezerva pěkně navyšuje? Je na čase peníze vzít a vložit na spořicí účet. I přestože je stále dokola opakováno, že úroky na spořicích účtech jsou mizivé, vyplatí se spořicí produkt mít sjednaný.

Spořicí účty nabízí jen minimální úroky. Nad 1 % se obvykle u žádné banky nedostanete, a to ani v případě bonusového úročení. Přesto by spořicí účet měl být součástí vašeho finančního portfolia. Je totiž bezpečnější alternativou domácí kasičky.

Jen porovnání úroků vám s výběrem spořicího účtu nepomůže

Spořicího účtu se není nutné obávat. Peníze na něj hravě vložíte a stejně tak snadno je i vyberete, navíc bez jakékoliv vázací doby. Jestliže potřebujete ihned 10 000 Kč na opravu automobilu nebo 30 000 Kč na nový kotel, můžete mít peníze ještě dnes. Obvykle je ale nutné finance převést na běžný účet, poté už je jen stačí vybrat a zaplatit s nimi, co potřebujete.

I přestože úrokové sazby u spořicích účtů se od sebe výrazně neliší, je vhodné je porovnat. Navíc některé banky v současné době úroky pozvolna zvyšují, a tak je zapotřebí mít alespoň přehled. Nejvyšší zhodnocení v podobě 0,6 % v současné době získáte u Hello bank! Jak ale vybrat ten nejlepší účet, když úrok vám s konečným výběrem nepomůže?

Za vedení účtu nesmíte zaplatit více, než získáte na výnosech

Poplatky a zase ty poplatky. Ač to zní jako klišé, stále jsme se jich v bance nezbavili. Při výběru spořicího účtu se tak zaměřte na poplatek:

 • za sjednání
 • za vedení
 • za výběry
 • za vklady

  Zatímco poplatek za sjednání nového produktu bývá obvykle zdarma v rámci nalákání nových klientů, poplatek za vedení už nulový být nemusí. V žádném případě by ale neměl být vyšší než vaše zhodnocení. V takovém případě by spoření postrádalo smysl. Kromě vedení si posviťte i na poplatky za ostatní transakce, ani jejich výše by neměla přesahovat výnos ze spoření.

  Intuitivní ovládání účtu zvládne každý klient

  Především starší lidé sjednání spořicího účtu oddalují kvůli obsluze účtu. Mají pocit, že naučit se pracovat v mobilním a v internetovém bankovnictví je pro ně nemožné. Opak je ale pravdou. Banky se snaží klientům nabídnout intuitivní a jednoduché ovládání, díky čemuž je samotná obsluha účtu velmi snadná.

  Získáte tak přehled nad vašimi úsporami, budete vědět, kolik každý měsíc ušetříte i kolik obdržíte na výnosech. Pokud by přeci jen správa účtu byla nad vaše možnosti, můžete se zůstatek dozvědět na pobočce banky, nebo z papírového výpisu. Ten je ale zpoplatněn, a tak vám ukrojí velký kus už tak z malého zhodnocení.