/ Finance /

PÁD KORUNY. Jak se zachovat ?

PÁD KORUNY. Jak se zachovat ?

Finance

21. leden 2015

Jak se zachovat ke skutečnosti, že naše koruna prudce oslabuje k euru a k dolaru ? Jak reagovat na informace o možném zdražení elektroniky, zájezdů a některých potravin a výrobků z dovozu? Odpověď je jednoduchá - ROZUMNĚ ! Rozhodně našim čtenářům nedoporučuji, aby běželi do obchod, kde prodávají elektroniku a zde nakoupili "nějaký" elektronický výrobek, nebo, aby šli vyměnit do směnárny dolar či euro za koruny. Také doporučuji seniorům, aby se nenechali zlákat k nákupu dovolené, protože v médiích kolují informace o zdražování zájezdů od února.

Každý moudrý senior si půjde koupit elektroniku teprve tehdy, až bude potřebovat obměnit porouchaný televizor, nebo ledničku. Rozhodně bych nedoporučoval kupovat do zásoby spotřební elektroniku.

Obdobně se zachová odpovědný senior i při nákupu dovolené. Pokud jste dohodnuti s životním partnerem, nebo kamarády, že chcete vyrazit za odpočinkem, nebo na poznávací cestu jděte a pozorně prostudujte nabídky cestovních kanceláří a v předstihu si zájezd zajistěte. Pokud vás k nákupu dovolené zlákají články v novinách, nebo televizní reportáž, že budou dovolené dražší kvůli pádu koruny, pak je to špatně. 

K nákupu dolaru a eura v obavě, že se koruna bude dále propadat se může odhodlat jen ten, kdo ví, že bude potřebovat uvedené měny v brzké době třeba na cestování. Domnívám se, že průměrný senior nemá tak velkou finanční rezervu, aby si mohl dovolit spekulovat na budoucí posílení koruny.

Ke skokovému propadu koruny nad 27,50 Kč za euro (cíl centrální banky z roku 2013) došlo z důvodu "nedůvěry" investorů k evropským měnám a k přetrvávajícímu bezpečnostnímu riziku, jako je konflikt na Ukrajině, nebo útok islamistů v Paříži.

Rozumní senioři by měli vyčkat na uklidnění situace. Predikce Českého statistického úřadu naznačuje, že kondice českého hospodářství je dobrá. Věřím, že postupně dojde i k uklidnění bezpečnostních rizik a navrátí se důvěra v korunu.

Ing. Jiří Kosík