/ Finance /

Nechtěné sKarty již letos skončí

Nechtěné sKarty již letos skončí

Finance

18. září 2013

Sněmovna schválila 8.8.2013 návrh zákona o zrušení sKaret. Pro zrušení sKaret hlasovalo 84 poslanců. Zákonem se dne 12.9.2013 zabýval Senát, který kontroverzní sKarty definitivně zrušil a dne 17.9.2013 podepsal tento zákon przident Miloš Zeman, tímto krokem skarty definitivně končí

Projekt loni prosadil tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a odstartovala koalice schválením vládní předlohy sociální reformy. Na pilu nejvíce tlačila TOP 09 a s ní kolegiálně se vezl zbytek koalice. Prakticky nikdo pro koho byly sKarty určeny pro ně nehoroval.

TOP 09 prosazovala projekt sKaret i proti odporu široké veřejnosti a stále zejména ústy bývalého ministra Jaromíra Drábka operovala s úsporou 250 milionu korun za rok. Projekt sKaret měl původně sloužit úřadům práce pro výplatu všech sociálních dávek. Po téměř rok a půl trvajícím martyriu s velikou pravděpodobností budeme muset jako daňový poplatnici konstatovat, že k žádné finanční úspoře nedojde. Doufejme, že alespoň příjemci sociálních dávek budou mít snadnější přístup ke svým penězům. 

Úřady práce začnou nyní držitelům sKaret rozesílat dopisy s popisem postupu. Nejpozději do měsíce by je lidé měli dostat do svých schránek. Lidé budou ještě nějaký čas dávky přes sKartu dostávat. Po obdržení dopisu pak oznámí úřadu práce, kam jim má stát peníze posílat - buď složenkou poštou, nebo na účet v bance. Úředníci budou mít na změnu dva měsíce. Pokud se klient neozve, bude mu úřad práce zasílat dávky poštou na jeho trvalou adresu či nahlášené bydliště, nebo na dříve uvedené bankovní konto.

Sociální karty už nebudou sloužit ani jako průkazky pro zdravotně postižené, ti opět dostanou papírové průkazy.

Pro stát, ale ani tímto zákonem projekt sKarty nemusí skončit. Česká spořitelna totiž do něho vložila podle dostupných informací asi 300 miliónů korun a zatím není zřejmé, zda nebude žádat po státu kompenzaci neboť smlouva mezi státem a Českou spořitelnou měla platit až do roku 2024.

 K.L.