/ Finance /

ENERGETICKÝ ZÁKON SCHVÁLEN VE SNĚMOVNĚ, co to přinese odběratelům elektrické energie

ENERGETICKÝ ZÁKON SCHVÁLEN VE SNĚMOVNĚ, co to přinese odběratelům elektrické energie

Finance

15. duben 2015

Naše čtenáře jsme informovali již 4. září 2014 ve článku Milana Hoška že dojde od 1.1.2016 ke změnám při platbě za odběr elektrické energie. A v pátek 10.4. byla skutečně schválena poslanci zásadní změna v systému stanovení poplatku na obnovitelné zdroje energie v cenách elektřiny. Z hlediska spotřebitelů se dle vyjádření ministra Mládka bude prý  jednat o formální změnu, protože zákon obsahuje nepřekročitelný limit příspěvku na obnovitelné zdroje elektrické energie (OZE) V praxi to bude znamenat, že poplatek za OZE se již nebude platit podle odebraného množství elektrické energie, ale podle velikosti hlavního jističe.

Co to pro naše domácnosti znamená ? Co máme udělat, aby jsme skutečně neplatili více za elektrickou energii než letos?

Zcela určitě vám doporučujeme prověřit velikost hlavního jističe, zda není předimenzován a zda by pro vaši domácnost, nebo například chatu nestačil jistič menší. Pokud nejste sami schopni vyhodnotit správnou volbu jističe obraťte se na odborníka, určitě se vám to vyplatí. Dnes každá domácnost (každý odběratel) platí za odebranou megawatthodinu 495 korun za poplatek na OZE. Ti kdo mají domácnost a další odběr elektrické energie například onu zmíněnou chatu by se měli již dnes připravit na to,že od 1.1.2016 bude platba za OZE změněna.

Náš názor na skutečnou výši plateb za elektrickou energii v roce 2016 je následující. Dnes není nikdo schopen odpovědně prohlásit, že nedojde ke zvýšení celkové platby za odběr elektrické energie ! Důvodem našeho názoru je skutečnost,že zákon neobsahuje výši tarifů za výrobu a distribuci elektrické energie.

Ceny elektrické energie budeme sledovat a naše čtenáře včas informovat.

 

Redakce