/ Finance /

Co zjednoduší život seniorům v roce 2015 ?

Co zjednoduší život seniorům v roce 2015 ?

Finance

18. únor 2015

Pro naše čtenáře jsme vybrali několik ekonomických oblastí s pozitivním vlivem na hospodaření seniorů v letošním roce.

Senioři si v průměru polepší o 200 Kč měsíčně u starobních důchodů.

Od 1. ledna vstupuje v platnost navýšení všech starobních důchodů v průměru o 200 Kč za měsíc.To znamená, že průměrný důchodce bude mít v roce 2015 o 2 400 Kč více než v roce 2014.

Elektrická energie zlevní.

Každá domácnost se může těšit na úsporu financí za odběr elektrické energie. Nejde sice o žádné horentní sumy, ale každá úspora dobrá.

Zlevní pohonné hmoty.

U pohonných hmot hned od začátku roku zaznamenáváme významný pokles cen. Dle výhledu analytiků dojde ještě k dalšímu i když mírnému snížení cen u pohonných hmot ještě v prvním pololetí.

Snížení DPH u některých výrobků.

Od 1. ledna došlo ke vzniku třetí daňové skupiny s daní 10 procent. Nově zavedená 10 procentní daňová sazba se vztahuje především na léky, knihy, dětskou výživu a suroviny pro potraviny pro lidi s celiakií. Na prokazatelné snížení o 5 procent si asi budeme muset nějakou dobu počkat.

U lékaře v roce 2015 bez poplatků.

Od 1. ledna se ruší poplatky u lékaře a poplatek v lékárnách za recept. Také se již neplatí 100 Kč za jeden den pobytu v nemocnici.   

Pro pracující důchodce se vrací nárok na slevu na dani z příjmu.

Každý pracující důchodce bude mít opět nárok na slevu na dani z příjmu. Sleva na dani z příjmu činí 24 840 Kč za rok. Všichni pracující důchodci kterým byl tento nárok upřen v roce 2013 a 2014  mají právo tyto peníze požadovat zpětně a to prostřednictvím dodatečného či řádného daňového přiznání.

 

Redakce.