/ Cestování /

Železný Brod - památková rezervace Trávníky

Železný Brod - památková rezervace Trávníky

8. leden 2018

Pokud budete mít chvilku času a pojedete kolem Železného Brodu zastavte se a navštivte místní historickou raritu - Trávníky. Nad soutokem řeky Jizery a potoka Žertovník se nachází zachovalá ukázka lidové architektury s výrazným znakem podkrkonošského stavebního stylu.  Všechny roubené a klasicistní stavby byly postaveny na přelomu 18. a 19. století. Většina domů nese jména dle původních obyvatel domu.  Prohlídková trasa je dlouhá necelý 1 kilometr a začátek prohlídky je na  Malém náměstí, které tvoří jakýsi přirozený střed Trávníků. Tak jak jsme se již zmínili domy nesou názvy podle původních majitelů jako je Knopovsko, Jechovsko či Folkrtovsko. 

Roubenky jsou dobře zachovalé a návštěvníka zaujmou klasicistní prvky jako jsou původní dveře s empírovým portálem, nebo původní okna lemovaná dřevěnou šambránou. Roubenky jsou v soukromém vlastnictví a tak si je nelze prohlédnout jinak než z ulice.   

Šestiboká pískovcová kašna je další zajímavostí, pochází z roku 1828 a na hlavici je vyobrazen znak města. 

Nad Trávníky se tyčí kostel svatého Jakuba Většího a v současné podobě se uchoval po přestavbě z konce 17. století. Na kostelní vršek vedou schody o kterých je první zmínka z roku 1722. Až vystoupáte na vrchol, budete odměněni úchvatným pohledem na řeku Jizeru.