/ Cestování /

Zámek Grabštejn

Zámek Grabštejn

Cestování

3. květen 2016

Je to už hodně roků zpátky. To jsem jezdil do nedalekého města Hrádek nad Nisou. Při státní silnici Chrastava-Hrádek na vysokém ostrohu dominoval zámek. Jenomže nebyl přístupný. Obhospodařovala ho armáda a cvičila tam pejsky. A v tomto čase mne pozvali známí na chatu do hor a tam jsem se dozvěděl, že zámek je přístupný. Při návratu domů, jsem si zvolil cestu s malou zajížďkou na uvedený zámek. Někdy se mi zdálo označení směrovkami méně dostatečné, ale dostal jsem se na malé parkoviště pod hradem. Tam cedule: hrad 300 m.Tak jsem se vydal stoupající pěšinou k zámku a ta vyústila před závorou spodního zámku. Ten patří ještě armádě a není přístupný.
Bylo nás před pokladnou několik a po zakoupení vstupenky jsme se vydali na okruh zámkem. Prohlíželi jsme stavbu a zařízené místnosti. Udivovala nás síla nadzemních zdí, která byla 2m a ve sklepích tři. Schody byly v celku zvládnutelné. Zařízení interierů je většinou se zápůjček jiných státních památek. Rozmístěný nábytek je pěkně restaurovaný a celkem se tam hodí.
Původně tu byl hrad Grafenstein, který byl dán roku 1256 lénem Jindřichovi z Donína a jeho rod ho držel až do roku 1566, kdy ho odkoupil Jiří Mehl ze Štěrbic a přestavěl  hrad v renesanční zámek. Roku 1704 přešel po dvou krátkodobých majitelích do majetku Gallasů, kteří ho spojili s panstvím frýdlantským.
Dolní zvaný Nový zámek původně renesanční ze 16 století. Byl roku 1818 přestavěn na empír. Horní zámek na svahu sestává ze dvou části nad sebou dolní a horní. Dolní část v níž je hlavní vstup je renesanční, zevně nově upravena roku 1843. Vnitřní úprava je barokní z roku 1782. Horní část má půdorys protáhlého lichoběžníku, je dvoupatrová s válcovou hradní věží. V přízemí je kaple sv.Barbory.
I přes nepříznivé počasí prohlídka zámku byla poučná. Pod pěšinou vedoucí svahem k autu rostlo velké množství sněženek.
                                                                                                     
 J.Dlabaj Tábor