/ Cestování /

Zámek Brandýs nad Labem.

Zámek Brandýs nad Labem.

9. listopad 2015

Skoro deset roků jsem jezdila cestou pod zámkem na Boleslav a teprve v tomto roce jsem zámek navštívila. Stálo to za návštěvu. Na zdech kolem nádvoří jsou nádherné sgrafita,v dolní část geometrická,v horní figurální. Protože prohlídka začínala až o 11 té hodině, nechala jsem se zlákat na prohlídku podzemí zámku. Původně zvali na prohlídku děti. Chodby jsou bez světla, sem tam nízký strop a otlučené hlavy. Bylo to skutečně jen pro děti.
Brandýs se objevuje mezi roky 1290 -1306 jako trhové městečko při staré cestě do Staré Boleslavi. Patrně za Jana z Michalovic postavena při cestě u řeky tvrz. Kolem roku 1300 postavený původní hrádek. V letech 1468 - 1493 držel panství Jan Tovačovský z Cimburku. Přestavěl tvrz na hrad a úpravy v gotickém slohu pokračovaly i po jeho smrti. Vdova po něm se provdala za Jana ze Štemberku. Její syn Konrád Krajíř z Krajku pokračoval ve zvelebování hradu. Pro účast na povstání proti Ferdinandovi I  mu byl zkonfiskován.
Rod Krajířů počal s přeměnou stavby v renesanční zámek. Přestavba pokračovala i za královské komory v letech 1547 - 1572. Zámek byl příležitostným venkovským sídlem členů habsburského rodu. Ti pokračovali v jeho úpravě na honosné renesanční sídlo.
Roku 1813 se na zámku sešli tři panovníci: rakouský císař, pruský král a ruský car aby tu připravili úder proti Napoleonovi.
O střídání majitelů pěkně vypráví průvodkyně po zámeckých prostorách. Po roce 1919 převzal zámek Československý stát. Zámek dostala do užívání v roce1922 státní správa lesů. Majetkem města se stal až v roce 1995. Veškeré zařízení interieru za tu dobu zmizelo. Stávající interier je vybavený zařízením z jiných zámků, z depozitáře um.prům.muzea a nákupem od starožitníků. Vybavení interierů  včetně obrazů je velmi pěkné. Ze zahrady je pohled pod zámek, kde na Labi stojí vodní elektrárna a bokem pivovar patřící zámku z roku asi 1740.
Mimo pěkně zařízených místností jsme shlédli chodbu plnou loveckých trofejí, palných i studených zbraní a výstavu výbavy 14 tého regimentu, který měl kasárna ve městě. V horním patře byla jeho ubytovna.
         
 Veronika Ziková.