/ Cestování /

ZA KRÁSAMI MIKULOVA A LEDNICKO-VALTICKÉHO AREÁLU

ZA KRÁSAMI MIKULOVA A LEDNICKO-VALTICKÉHO AREÁLU

19. září 2017

Česká republika je místo cestovatelům zaslíbené. Nabízí jedny z nejkrásnějších přírodních zákoutí i divy stvořené lidskýma rukama. Snad nikde se ale nesnoubí tyto dvě přednosti tak, jako na jižní Moravě. 

Ať už se jedná o velkolepý a zcela unikátní Lednicko-valtický krajinný areál, se svými zámky, „antickými chrámy“, rybníky, kolonádami a alejemi, nebo o majestátní Mikulovský zámek či Svatý Kopeček s unikátní křížovou cestou a kostelem Sv. Šebestiána.

Tento region je zcela výjimečný i svým klimatem, jedná se o nejsušší a nejteplejší místo naší republiky, které vytváří dojem středomořského letoviska. Jara zde jsou rozkvetlá, léta teplá, podzimy barevné a zimy kouzelné. Okolí zve k pěším i cyklistickým výletům a poskytuje bohatý výběr jak zkušeným turistům, tak i těm, kteří dávají přednost malým procházkám v nenáročném terénu.

Samotný Mikulov patří k nejkrásnějším městům České republiky. Šlechtické rodiny Liechtensteinů a později Dietrichsteinů jej spravovaly s příkladnou péčí a s opravdovou budovatelskou vizí, kterou můžete po staletích obdivovat i Vy.  Nechte se unést mikulovským géniem loci. Navštivte zámecké sklepení s obřím sudem nebo reprezentativní zámecké komnaty, vystupte na Svatý kopeček a rozhlédněte se po utěšené krajině malebně poseté vinicemi. Zahloubejte se v Dietrichsteinské hrobce nebo na jednom z nejstarších a nejkrásnějších židovských hřbitovů na našem území, zavítejte do synagogy, prohlédněte si ješivu, kde dvacet let vyučoval, tvořil a žil slavný Rabbi Löw - Jehuda Levi ben Becalel – známý učenec a tvůrce legendárního pražského Golema.

Toto pohraniční město dnes prožívá svou renesanci. Železná opona byla stržena, ostnaté dráty byly nahrazeny novými vinohrady. Úroveň služeb zde strmě stoupla a město je připraveno uspokojit nároky tuzemských i zahraničních turistů.  Jako zářný příklad můžeme uvést hotel Galant, který letos ovládl prestižní soutěž „Hotel roku“, kde byl vyhlášen nejlepším čtyřhvězdičkovým hotelem Jihomoravského kraje.  Tento hotel jsme navštívili a můžeme jej doporučit jako přátelský k seniorům, neboli, jak je dnes moderní říkat: „senior friendly“. Hotel stojí na místě bývalé továrny GALA Mikulov, od které bylo odvozeno jeho jméno. Disponuje velkými pokoji s bezbariérovým přístupem,  wellness světem s několika saunami, masážemi a dalšími kosmetickými a „lázeňskými“ procedurami, krytým střešním bazénem a vířivkami, odkud je krásný výhled na město.  Galant má vlastní minipivovar, ve kterém se můžete nechat provést panem sládkem, který Vám ochotně zodpoví veškeré dotazy. Hotel poskytuje i zvýhodněné balíčky pro hosty starší 55 let, pro které na požádání dokonce zdarma přijede na nádraží. Kladné body u nás získal i tím, že Vašeho pejska s Vámi ubytuje zcela zdarma.

Anebo se nechte pozvat do Lednice, která je proslulá svým novogotickým zámkem, zámeckým parkem, jehož součástí jsou stavby v romantickém stylu – umělá zřícena Janohrad, zámeček Bellvedere, rozhledna Minaret, římský akvadukt a další…

 I v tomto městečku Vám doporučíme ubytování, je to (opět čtyřhvězdičkový) My Hotel. Ten je vybaven pokoji zařízenými v zámeckém stylu, za příznivého počasí můžete využít venkovní bazén se slanou vodou nebo tenisové či volejbalové kurty. A od listopadu i luxusní privátní vířivky a finskou saunu. A po procházce zámeckými zahradami, projížďce lodičkou po Dyji nebo po cyklovýletu se odměňte skvělou kávou a nezapomenutelným dortíkem od vyhlášeného tuniského cukráře – mistra Zizu, který své sladké řemeslo provozuje v hotelové kavárně.  I tento hotel poskytuje zvýhodněné balíčky pro seniory.

Sečteno a podtrženo – Mikulov a Lednicko-valtický areál rozhodně stojí za návštěvu. Je tu toho spousta k vidění i k ochutnání. Místní se o Vás hezky postarají a určitě si odvezete spoustu krásných zážitků.

Jindřich Prousek