/ Cestování /

VELKÉ LOSINY - VELKÉ A PŘÍJEMNÉ PŘEKVAPENÍ

VELKÉ LOSINY - VELKÉ A PŘÍJEMNÉ PŘEKVAPENÍ

2. listopad 2015

Velké Losiny jsem chtěl navštívit již dávno, ale nikdy mi nezbyl čas. K návštěvě mě přinutila až skutečnost, že dcera běžela závod v Koutech nad Desnou a já jsem pomáhal s hlídáním vnučky. Kouty jsou jen kousek od Velkých Losin a tak jsem je konečně navštívil.
Velké Losiny mám spojené s filmem Kladivo na čarodějnice a s výrobou ručního papíru a proto jsem začal prohlídku města právě na zámku, kde se odehrávaly čarodějnické procesy.
Velké Losiny jsou zmiňovány již v písemných pramenech v roce 1351. Od roku 1496 patřilo panství Janu ze Žerotína. Zámek byl postaven na místě bývalé tvrze, má tři křídla a je uspořádán do tvaru podkovy. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších renesančních zámků na Moravě.Zámek je dobře udržován a v současné době se dokončují opravy. Přilehlý zámecký park jen podtrhuje příjemný pocit z návštěvy zámku. V letech 1678 - 1693 si však v zámku zřídili hlavní sídlo inkvizitoři a zahájili čarodějnické procesy. Mezi inkvizitory vynikal krutý Boglig, jenž byl i hlavním "hrdinou" zmiňovaného filmu Kladivo na čarodějnice z roku 1969. Při prohlídce zámku se návštěvník dozví mnoho detailních podrobností z procesů s čarodějnicemi a jedná se o velmi přesné informace vycházející ze soudních zápisů.
Ruční papírna ve Velkých Losinách je jen kousek od renesančního zámku a opět je její historie spjata s pány ze Žerotína, kteří papírnu založili již v roce 1596. A ani procesy s čarodějnicemi se neobešly bez následků v papírně. Jednou z prvních odsouzených čarodějnic byla manželka majitele Barbora Gottlicherová. V 17 - 18 století se v ruční papírně vyráběl papír psací a papír koncepční, který byl prodáván do širokého okolí.V roce 1729 byl do výroby zaveden holandr na tu dobu moderní stroj na přípravu vlákniny.Dnešní podoba papírny byla vystavena v klasicistním slohu z přelomu 18 a 19 století a je jednou z nejstarších stále pracujících papíren ve střední Evropě. Jedná se o technickou památku a od roku 2001 je to i národní kulturní památka.
Lázně Velké Losiny a zejména jejich rozlehlý upravený park na nás udělal skutečně velký dojem. I lázně jsou historickou záležitostí a jejich datum založení sahá až do 16 století. I dnes se k léčbě využívají termální sirné prameny. Léčí se zde pohybový aparát, kožní nemoci a nervová soustava.      
Moc se nám ve Velkých Losinách líbilo a určitě se sem ještě  podíváme.
 
Jiří Mládek.